İki yeni bakanlık oluşturuldu, kabineye üç yeni isim girdi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı” ile “Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı …

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı” ile “Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı” kuruldu. Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama…

Ticaret Bakanlığına AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş atandı.

Karara nazaran, Anayasa’nın 104 ve 106’ncı hususları yeterince, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın vazifesine son verilerek yerine Mehmet Muş getirildi.

Dr. Mehmet Muş 1 Mayıs 1982’de Trabzon Sürmene’de doğdu. Birinci ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlayan Muş, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve İktisat Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Washington State University School of Economic Sciences’de İktisat alanında yüksek lisans yapan Muş, doktora tahsilini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Kısmında tamamladı.

Mehmet Muş, özel dalda Bütçe Planlama Uzmanı olarak çalıştı. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında faal misyonlar üstlenen ve çalışmalar yürüten Muş, sırasıyla, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Vilayet İdare Şurası Üyeliği, İktisat İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı vazifelerini icra etti.

Muş, 2011 yılında 24. Periyot AK Parti İstanbul Milletvekili oldu, 25, 26. ve 27. periyotlarda de İstanbul Milletvekilliği vazifesini sürdürdü. TBMM’de Dışişleri Komitesi, Plan ve Bütçe Komitesi, AB Ahenk Komitesi üyelikleri yapan Muş, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Kümesi Üyeliği’nin yanı sıra AK Parti Genel Merkezi’nde Halkla Münasebetler Lider Yardımcılığı vazifelerini üstlendi.

2014 yılında AK Parti MYK üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Lider Yardımcılığı ve İktisat İşleri Başkanlığı vazifesinde bulunan Muş, AK Parti’nin 2. İnanılmaz Kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi.

Muş, AK Parti Küme Başkanvekilliği, MYK üyeliği yaptı ve İstanbul Milletvekilliği misyonunu yürütüyordu.

İngilizce bilen Muş, evli ve bir çocuk babası.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vazifesine Derya Yanık, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına Vedat Alım getirildi

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kimi bakanlıklara yapılan atamalara ait kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne nazaran, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının hizmet üniteleri şunlardan oluştu:

“Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bayanın Statüsü Genel Müdürlüğü, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü, Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İşçi Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Avrupa Birliği ve Dış Bağlantılar Dairesi Başkanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı, Takviye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Basın ve Halkla Bağlantılar Müşavirliği, Özel Kalem Müdürlüğü.”

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının hizmet üniteleri ise şunlar oldu:

“Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Sıhhati ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Milletlerarası İşgücü Genel Müdürlüğü, Dış Münasebetler Genel Müdürlüğü, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı, İşçi Dairesi Başkanlığı, Takviye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Basın ve Halkla Alakalar Müşavirliği, Özel Kalem Müdürlüğü.”

Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına nazaran Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı vazifesinden alındı, yerine Mehmet Muş atandı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı misyonuna Derya Yanık, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına Vedat Alım getirildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/iki-yeni-bakanlik-olusturuldu-kabineye-uc-yeni-isim-girdi-2278847

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler