İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?

Almak İstediğiniz Ev Krediye Uygun mu?
Almak İstediğiniz Ev Krediye Uygun mu?

Kredi almak için kredi notu kaç olmalı?

Kredi notu 1 ila 1900 puan arasında oluşmakta ve en riskli grup 1-699 iken 1700-1900 arasındaki puan en iyi kredi puanı demektir. Bankaların değerlendirmede kullandıkları puanlama tablosuna aşağıdaki tabloya yakın bir tablo kullanmaktalar.

Kredi Notu puanlama
Kredi Notu puanlama

Orta riskli ve en riskli grubun kredi alması ve kullanma ihtimali çok düşükken az riskli grubun düzenli bir geliri ve miktarına bağlı olarak kredi kullanma ihtimali mevcuttur. İyi ve çok iyi gruplar ise kredi kullanma ve almada bir sıkıntı yaşamadan gelirlerine göre istedikleri krediyi kullanabilirler.


Bu konunun detaylarına daha fazla ulaşmak isterseniz Kredi Notum Kaç Olmalı adlı konumuza bakabilirsiniz.

Kredi Notuna Göre Kredi Kullanma İhtimali

Kredi Notu Aralığı
Kredi Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali
1-699
En Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

Bu tablodaki liste genel olarak bilgi birikimimize göre oluşturulmuş bir genel değerlendirme tablosudur. Bu bağlamda tam olarak bu aralıkta bankanızdan kredi alıp alamayacağınıza garanti veremeyiz. Fakat, Kolay Kredi Veren bankalar adlı konumuzdaki yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kredi notunuz riskli seviyede ise ne yapmalısınız?

Kredi notunuz riskli seviyelerde ve kredi kullanmanıza imkan vermiyorsa Kredi notunuzu yükseltecek en kolay yöntem 12 ay taksitli avans seçeneği olan bir kredi kartı kullanmaktır.

Kredi Kullanmak İçin Gelirin Ne Kadar Olması Lazım?

Bankaların gelirinizi kabul edebilmesi için kazandığınız paranın kayıtlandırılabiliyor olması gerekmektedir. Ama bu durum sadece çekebileceğiniz kredinin miktarını belirlemektedir.

Bankalar genel olarak kredinizin aylık ödeyeceğiniz miktarın 2 katına kadar bir geliriniz olmasını ister. Örnek verecek olursak aylık 500 TL kredi ücreti ödemesi yapacaksınız, 1000 TL gibi bir gelir göstermenizi isterler.

Aylık kredi ödemeleri de gelirinize göre hesaplanır ve dahil edilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz Ne kadar kredi kullanabilirim adlı konumuza bakabilirsiniz?

10.000 TL 60 ay vade için en uygun güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet

11.970,93 TL

Faiz Oranı

%2.22

Aylık Taksit

984,58 TL

Toplam Maliyet

10.928,62 TL

Faiz Oranı

%1.10

Aylık Taksit

906,55 TL

Toplam Maliyet

11.249,93 TL

Faiz Oranı

%1.49

Aylık Taksit

933,33 TL

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Sigortalılık süresi bankaların dikkat ettikleri ve sigorta türüne göre değişiklik gösteren sürelere göre değişmektedir. Gelin birlikte bakalım;

SGK’lı olarak çalışan

Son ayrıldığı iş yerinde en az 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmak istenilen şartlar arasındadır. Bazı bankalarda son ayrıldığı iş yerinde çalışma süresi 6 aya kadar olmasını istemektedirler. Tabi ki tüm olay kredi notu iyi olup olmadığına bağlı olarak değişmektedir.

Vergi levhalı olarak çalışanlar

Vergi levhasına sahip iş yeri sahiplerinde bankalardan kredi çekerken vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmesi gerekiyor.

Memur olarak çalışanlar

Memur olarak çalışanlarda herhangi bir süre aranmamaktadır. Bankalar sadece kredi notuna bakarak verecekleri kredi miktarını belirler. Memurların bankalar tarafından güven kısmında bir sıkıntı yaşamadan diledikleri krediyi çekme imkanları bulunmaktadır.

Emekli olanlar

Emeklilik aşamasına gelmiş kişilerin kredi çekmelerinde bir süre aranmamaktadır. Emekli olup çalışsalar bile yine de bankalar tarafından bir süre ve kısıt aranmadan kredi notuna göre bankadan kredi çekebilirler.

Kredi Kullanmak için Gerekli Şartlar

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız,
  Yasal sorumluluk olarak 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor fakat bankalar 20 yaşından önce kredi vermeye çok fazla imkan vermiyor. Bu yaştaki kişiler genel olarak kefil veya ipotek imkanı ile kredi alma imkanına sahip olabilirler.
 • Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,
  Bankalar ile çalışmalarınızı düzenli hale getirmek, kredi kartınızı zamanında düzgün ödemek ve faturalarınızı ödemek kredi notunuzu arttıracak gelişmeler olduğu için kredi kullanabilmenizin şansınızı arttıracaktır.
 • İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak bankaya verilmesi,
  Aile konutun veya kefil gösterdiğinizde eşinizden yazılı izin almanız gerekmektedir. Eş Muvafakatnamesi doldurduktan sonra eşinizin rızasını alıp kredi başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.
 • İhtiyaç ve taşıt kredilerinde 60 ay talep etmeniz,
 • Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,
 • Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz, 

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküleri
İkamet belgesi
Tapu fotokopisi
Tapu fotokopisi
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü
Araç ruhsatı veya faturası
Araç ruhsatı veya faturası
Bilanço ve gelir tablosu
Tapu fotokopisi 
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Ticaret sicil gazetesi
Araç ruhsatı veya faturası
0
0
Tapu Fotokopisi
Varsa ek gelir belgesi
0
0
Araç ruhsatı veya faturası

Kredi Nedir? 

Kredi, bir kimseye belirli bir süre sonra geri almak kaydıyla satın alma gücü sağlanması veya bu gücün devredilmesi olarak tanımlanır. Bu sözü edilen nakdi kredi tanımıdır. Ancak bankalar bir tüzel ya da gerçek kişi lehine garanti ve kefalet vererek de kredilendirme yapabilir. Buna da gayrinakdi kredi denir. Vikipedi

Bireysel Kredi Nedir?

Bireysel kredi, ticari ihtiyaçların dışında kalan bireylerin İhtiyaç, taşıt, konut kredisi gibi türleri olan kredi türüdür. Bireysel krediler faiz oranları ve kullandırma masrafları olarak bankalara göre şekillenmektedir.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, basit anlamda kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türüdür. Son zamanlarda bankaların da teknolojik gelişmelere ayak uydurması ile birlikte şubeye gitmeden telefon veya internet yoluyla bile ihtiyaç kredisi kullanılmaya başlandı. Hatta taksit yasakları ile birlikte cep telefonları için bile bankalar ihtiyaç kredisi vermeye başladı.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler