Ifo: Şirketler olağan iş durumuna ortalama 10,3 ayda geçilmesini bekliyor

Almanya’da şirketler, devam eden salgın nedeniyle son çeyreğe kadar faaliyetlerinde olağana dönüş beklemiyor Alman şirketler, devam eden yeni …

Almanya’da şirketler, devam eden salgın nedeniyle son çeyreğe kadar faaliyetlerinde olağana dönüş beklemiyor

Alman şirketler, devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yılın son çeyreğine kadar faaliyetlerinde olağana dönüş beklemiyor.

Merkezi Münih’te bulunan İktisat Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) ocak ayında yaptığı ankete nazaran, firmaların, Kovid-19 nedeniyle faaliyetlerinde olağana dönüş için öngördükleri mühlet ortalama 10,3 ay oldu.

Ankete nazaran, Kovid-19 salgınının sebep olduğu ekonomik krizin en fazla etkilediği dallardan hizmetler dalında 10,6 ayda faaliyetlerde olağana dönüş beklenirken, inşaat kesiminde bu müddet 10,4 ay, sanayi dalında de 10,2 ay olarak belirlendi.

Perakende kesimindeki şirketlerin olağanlaşma mühletine ait beklentisi 9,3 ay oldu.

Öte yandan, Almanya’daki şirketler, işlerini etkileyen Kovid-19’nun yayılmasını önlemeye yönelik kısıtlamaların Eylül’ün ortasına kadar sürmesini bekliyor. Bu müddet, sanayi bölümünde 7,4 olurken, hizmet kesiminde 7,5 ay ve inşaat dalında ise 7,3 ay olarak varsayım edildi.

Ifo Makroekonomi ve Araştırmalar Merkezi Müdür Yardımcısı Klaus Wohlrabe, mevzuya ait değerlendirmesinde, Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle Alman şirketlerin faaliyetlerinde olağana dönüş için öngördükleri mühletin Aralık 2020’ye nazaran biraz daha kısa olduğunu belirterek, “Şu anda yürütülmekte olan Kovid-19 aşı kampanyasının olağana dönüş beklentisinde şimdi belirleyici bir tesiri yok.” sözünü kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ifo-sirketler-normal-is-durumuna-ortalama-10-3-ayda-gecilmesini-bekliyor-2274092

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler