İbrahim Kalın, Fransa Cumhurbaşkanı Diplomatik Başdanışmanı Bonne ile telefonda görüştü

Türkiye-Fransa ilgilerinin kapsamlı formda konuşulduğu görüşmede, karşılıklı hürmet ve inanca dayalı ilgi modelinin tekrar tesis edilmesi …

Türkiye-Fransa ilgilerinin kapsamlı formda konuşulduğu görüşmede, karşılıklı hürmet ve inanca dayalı ilgi modelinin tekrar tesis edilmesi gerektiği belirtildi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fransa Cumhurbaşkanı Diplomatik Başdanışmanı Emmanuel Bonne ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, ikili ilgiler, Türkiye-AB bağları, Doğu Akdeniz, Üst Karabağ, Suriye ve Libya hususları ele alındı.

Türkiye-Fransa alakalarının kapsamlı biçimde konuşulduğu görüşmede, karşılıklı hürmet ve itimada dayalı münasebet modelinin yine tesis edilmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye-AB bağlantılarının tekrar canlandırılması için stratejik bir akılla hareket edilmesi ve iş birliği alanlarına odaklanılması gerektiğinin altı çizilen görüşmede, Göç Muahedesi’nin yenilenmesi ve üzerinde çalışılan yeni yol haritası hazırlıklarının hızlandırılması gerektiği konusunda mutabık kalındı.

Görüşmede, Libya’da 24 Aralık 2021’de ülke çapında yapılması öngörülen seçimlere kadar vazifede bulunacak Başkanlık Kurulu Lideri ve üyeleri ile Başbakan’ın Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda (LSDF) gerçekleştirilen seçimler sonucunda belirlenmesinden duyulan memnuniyet lisana getirilerek siyasi sürecin muvaffakiyetle tamamlanması için yasal aktörlerin desteklenmesi gerektiği tabir edildi.

Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için Anayasa Komitesi çalışmalarının desteklenmesi, özgür ve adil seçim ortamının temin edilmesi ve İdlib’te beklenen bir mülteci dalgasının yol açacağı insani dramın önlenmesi gerektiğine işaret edilen görüşmede, terör örgütlerinin neden olduğu güvenlik tehditlerine karşı iş birliği ve ortak uğraşın kıymetine vurgu yapıldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ibrahim-kalin-fransa-cumhurbaskani-diplomatik-basdanismani-bonne-ile-telefonda-gorustu-2274321

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler