HSBC dolar/TL beklentisini düşürdü

HSBC, yılsonu dolar/TL kestirimini 7,10’dan 6,50’ye indirdi. Kurum, değerlendirmesinde cari açıkta düşüş ve dolarizasyon eğilimindeki yavaşlamayı …

HSBC, yılsonu dolar/TL kestirimini 7,10’dan 6,50’ye indirdi. Kurum, değerlendirmesinde cari açıkta düşüş ve dolarizasyon eğilimindeki yavaşlamayı kurdaki aşağı istikametli revizyonuna münasebet gösterdi

HSBC, Merkez Bankası’nın sıkı para siyaseti duruşu, cari açıkta düşüş, yerlilerin dolarizasyon eğilimindeki yavaşlama, yabancıların lira iştahındaki artış üzere etkenlerle yılsonu için daha evvel 7,10 olan Dolar/TL varsayımını 6,50’ye indirdi.

Kurum değerlendirmesinde “Dolarizasyonun aksiye dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize nazaran şeffaf, uygun bir Döviz alım programı TL aleyhine tesir yaratmaz” tabirlerini kullandı.

Kuruma nazaran muhtemel bir döviz alım programı makro ve finansal riskleri azaltacağından Türk Lirası için müspet dahi olabilir.

TCMB’den rezerv birikimi iletisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası idaresi ekonomistlerle yaptığı buluşmada rezerv birikimi ve döviz alım programlarına yönelik de iletiler vermişti.

Merkez Bankası ekonomistlerle bir ortaya geldiği toplantıda değerli bildiriler verdi. Merkez Bankası’nın kurun seviyesini etkilememek koşuluyla rezerv biriktirmeye başlayabileceği belirtildi, tüm kararların fiyat istikrarı önceliğiyle alınacağı vurgulandı.

Swap kısıtlaması konusunda BDDK ile yakından çalışıldığı ve gerekirse kademeli adım atılacağı belirtildi.

Döviz kurunun gecikmeli tesirlerinin vakit içerisinde azalacağı söz edilirken “Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin bilakis dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Kurallar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir formda kamuoyu ile paylaşacağız. Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların iştirakinin, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.”” sözü kullanıldı.

Açıklamada “Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, zıt para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır.” tabiri yer aldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/hsbc-dolartl-beklentisini-dusurdu-2274310

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BES ile toplanan paralar özel sektöre kredi olarak dönebilir

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın özel sektöre kredi olarak verilebileceğini söyledi. Tartışma yaratan konuya muhalefet kanadından da tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Parası biten vatandaş, 'belki para koymuş da unutmuşumdur' diye yazlık ceketin cebine bakar ya, işte BES’e el koymak da onun gibi." derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, "Böyle bir işlemde devlete olan güveni ortadan kaldırırsınız." açıklamasında bulundu. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, "Yaşanan maalesef bir hayal pazarlaması." ifadelerini kullandı.