Hizmet ihraçlarına da KDV iadesi imkanı geldi

Hizmet ihracatı istisnası kaynaklı katma kıymet vergisi (KDV) iadelerinde, bedelin yurt dışından Türk lirası olarak da getirilebilmesine imkan …

Hizmet ihracatı istisnası kaynaklı katma kıymet vergisi (KDV) iadelerinde, bedelin yurt dışından Türk lirası olarak da getirilebilmesine imkan sağlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Katma Bedel Vergisi Genel Uygulama Bildirimi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildiri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, hizmet ihracatı istisnası KDV iadelerinde, bedelin yurt dışından Türk lirası olarak da getirilebilmesine imkan tanındı.

Düzenleme öncesinde, KDV’den istisna bulunan hizmet ihracatlarına ait yüklenilen KDV’nin iade edilebilmesi lakin hizmet ihracatı bedelinin yabancı para Döviz olarak Türkiye’ye getirilme kuralına bağlıydı.

Yapılan düzenlemede, Türk lirasının milletlerarası ödemelerde artan yaygınlığı dikkate alındı. Faturasında Türk lirası karşılığı gösterilen hizmet ihraçlarında, bedelin Türk lirası olarak Türkiye’ye getirildiğini tevsik eden evraklara istinaden de iade yapılabilmesine imkan tanındı.

– Müddetleri dolup uzatılan birtakım KDV istisnalarının metot ve temelleri belirlendi

Öte yandan, Kasım 2020’de yayımlanan 7256 sayılı Kanun ile KDV Kanunu’nda mühleti dolan birtakım hususların müddetleri uzatılmıştı.

Yeni bildiriyle bu kapsamda müddetleri dolup uzatılan İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yapılacak teslim ve hizmetlerin KDV’den istisna edilmesine ait uygulama, Ulusal Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımları ile bunlara ait yazılım bağışı ve bağışı yapacak olanların bunları temininde KDV istisnasının uygulamasına ait konular belirlendi.

Türkiye’de gerçekleştirilecek 2021 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne ait, UEFA iştirakçi futbol kulüpleri ve tertipte misyonlu olan yabancı kurumlara, bu karşılaşma münasebetiyle yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifalarında uygulanacak KDV istisnasının metot ve temelleri da düzenlendi.

– “İzaha Davet” kuruluşunda KDV özel temeller uygulaması

213 sayılı Vergi Adap Kanunu’nda tekrar düzenlenen “İzaha Davet” kurumunun, KDV özel asıllar uygulaması ile uyumlu bir biçimde işlemesine yönelik düzenleme de yapıldı.

Böylelikle, geçersiz yahut muhteviyatı prestijiyle aldatıcı doküman kullanımına ait, izaha davet kurumu kapsamında beyanlarını düzelten mükelleflerin, bu düzeltmelerinin KDV özel temel uygulaması açısından da geçerli olduğu ve bu biçimde beyanlarını düzeltenler için özel asılların uygulanmayacağı açıklanarak, tıpkı husus hakkında iki süreç yapılması önlendi.

Ayrıyeten, kelam konusu dokümanları kayıtlarına hiç almamış yahut izaha davet uygulamasından evvel kayıtlarından çıkarmış olanların, bu durumlarını vergi dairelerine açıklamaları durumunda, özel temel uygulamasına muhatap olmamaları sağlanarak KDV iade süreçlerinde yaşanabilecek muhtemel gecikmelerin önüne geçildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/hizmet-ihraclarina-da-kdv-iadesi-imkani-geldi-2274138

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler