Hindistan, koronavirüs olay sayısında Brezilya’yı geçerek dünya ikinciliğine yerleşti

Global çapta koronavirüs olay sayısı 136,4 milyonu, can kaybı ise 2,94 milyonu aştı. Toplamda 797 milyondan fazla doz aşı uygulandı. Hindistan …

Global çapta koronavirüs olay sayısı 136,4 milyonu, can kaybı ise 2,94 milyonu aştı. Toplamda 797 milyondan fazla doz aşı uygulandı.

Hindistan, toplam koronavirüs olay sayısında Brezilya’yı geçerek dünya ikinciliğine yerleşti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkeler ortasında yer alan Hindistan’da son 24 saatte 161 bin 736 Kovid-19 olayı tespit edildi. Kovid-19 bilgilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, Hindistan “dünyada en fazla olay tespit edilen 2. ve virüse bağlı en fazla mevtin görüldüğü 4. ülke” pozisyonunda bulunuyor.

Kanada ise kişi başına hadise sayısında ABD’yi geride bıraktı. ABD’de ise aşılamadaki süratli tempoya karşın şubat ayından bu yana birinci defa haftalık can kaybı yükseliş eğilimine geçti.

Son günlerde gündeme gelen Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuşlarına ait resmi ağızdan açıklama geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye’ye uçuşların 15 Nisan-1 Haziran ortasında sınırlama kararı alındığını belirtti. Golikova, basın toplantısında Rus otoritelerin Türkiye’de koronavirüs durumunu izleyeceklerini söz etti. Buna nazaran charter ve birtakım tarifeli uçuşlar askıya alınacak. İstanbul ile Moskova ortasında haftada iki kez yapılmakta olan uçuşlar devam edecek. Açıklamaya nazaran yetkililer, cins operatörlerine kelam konusu devirde Türkiye’de tıp satmamalarını tavsiye etti.

Rusya’daki yeni Kovid-19 varyantlarının birçoklarının Türkiye ve Tanzanya’dan geldiği belirtilirken, Rusya birebir devirde Tanzanya uçuşlarını da askıya aldı.

İngiltere, tüm 50 yaş üzeri vatandaşlarına aşı sağlama maksadına belirlenen takvimden evvel ulaşıldığını açıkladı. İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla çabada 5 Ocak’tan bu yana devam eden “ulusal karantina” kısıtlamalarının hafifletilmesi kapsamında restoran ve barlar dışarıda hizmet vermeye başladı. Kısıtlamaların kaldırıldığı birinci günde başşehir Londra’da cümbüş yerlerinin bulunduğu Soho’da kalabalıklar gözlendi.

İrlanda AstraZeneca kullanımını 60 yaş üstü ile sınırlarken, Avustralya tek dozluk Johnson & Johnson aşısından tedarik etmeyeceğini açıkladı.

Karar Günü

Türkiye’nin süratle artan koronavirüs olay sayısı ve vefatlar karşısında alacağı yeni önlemler bugünkü Kabine toplantısında ele alınacak. Alınan tedbirlerin ise toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Pazartesi günkü Bilim Heyeti toplantısı sonrası konuşan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca “Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir periyoda girmek durumundayız.” açıklamasını yaptı. Kasım ve aralık aylarında yaşanan pikten farklı olarak bu kere mutant oranı ve bulaşıcılığın yüksek olduğu bir pik yaşandığını kaydeden Koca, “Yeni hadiselerin yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Güney Afrika varyantı 11 vilayette 285 şahısta, Brezilya varyantı ise 9 vilayette 166 şahısta görüldü” dedi.

Kabine toplantısında alternatifli teklifleri sunmuş olacaklarını belirten Koca “Sayın Cumhurbaşkanımız uygun gördüklerini tensipleri halinde açıklarlar.” dedi. Pazartesi gecesi yayımlanan bilgilere nazaran son 24 saatte 301.068 testle 54.562 yeni olay tespit edildi, 243 kişi hayatını kaybetti. Halihazırda yaklaşık 7,65 milyon kişi iki doz aşısını oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/hindistan-koronavirus-vaka-sayisinda-brezilyayi-gecerek-dunya-ikinciligine-yerlesti-2278360

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Hazine’den 2 değişim ihalesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 Mayıs ve 9 Haziran 2021 itfa tarihli 2 senet karşılığında 13 Kasım 2030 itfa tarihli sabit kuponlu senetlerin ...
Devamını Oku

Kripto Para Yorumları 2021

Borsanın ve yatırımın hangi türünde işlem yapıyor olursanız olun, doğru yatırım stratejisi belirlemeden kazanç elde edebilmek fazlasıyla zor.…
Devamını Oku

Asya borsaları karışık seyretti

Asya pay senetleri karılık seyrederken, Avustralya'da istihdam güçlü artış kaydetti, Güney Kore Merkez Bankası ise faizi değiştirmedi Asya ...