“Hedefimiz 5 yıl içerisinde yıllık 100 ton altın üretmek”

Bakan Dönmez, “Bundan 20 yıl evvel birkaç kilogram mertebesinde olan altın üretimini artık tonlarla söz ediyoruz. Maksadımız, 5 yıl içerisinde …

Bakan Dönmez, “Bundan 20 yıl evvel birkaç kilogram mertebesinde olan altın üretimini artık tonlarla söz ediyoruz. Maksadımız, 5 yıl içerisinde yıllık 100 ton üretime ulaşmak ve dünyada 100 tonun üzerinde üretim yapan 10 ülke ortasına girmek.” dedi.

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Söğüt ilçesinde altın kaynağı tespit edilen Gübretaş’a ilişkin alanda gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede çok değerli bir rezervin bulunduğunu hatırlattı.

Bilhassa son 5 yılda gerek Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) gerekse özel kesim eliyle yaklaşık 400 ton üretilebilir nitelikte altın rezervi keşfedildiğini belirten Dönmez, “Bunları şu anda özel dal eliyle üretime aldığımız yerlerimiz var.” tabirini kullandı.

Türkiye’nin geçen yıl 42 tonluk sayıyla altın üretiminde bir rekor kırdığını vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:

“Bundan 20 yıl evvel birkaç kilogram mertebesinde olan altın üretimini artık tonlarla tabir ediyoruz. Gayemiz, 5 yıl içerisinde yıllık 100 ton üretime ulaşmak ve böylelikle dünyada 100 tonun üzerinde üretim yapan 10 ülke ortasına girmek. Geçen yıl çok sevinerek söyleyemeyeceğimiz bir öbür rekorumuz daha vardı; altın ithalatında değerli bir rekor kırıldı ve neredeyse 25 milyar dolarlık altın ithalatı kelam konusu oldu.”

“İlk altın üretimi, en geç 2023 yılında”

Dönmez, zanaatkarlar sayesinde ham altının işlenip Türkiye’den dünyaya ihraç edildiğini, geçen yıl 42 tonluk altın üretimiyle iktisada yaklaşık 2,5 milyar dolarlık katkı sağlandığını lisana getirdi.

Söğüt’te tespit edilen altın kaynağına ait bilgi veren Dönmez, şunları kaydetti:

“İnşallah 2022 yılı sonuna kadar, en geç 2023 yılında bu alandan birinci altın üretimini gerçekleştireceğiz. Hem açık işletme olacak hem de yer altı işletmesi biçiminde planlanıyor. Burada 1,92 milyon onsluk üretilebilir rezerv var. Diğer bir sözle 60-65 tonu kesin olmakla birlikte bu ek keşiflerle, sondajlarla 100 tona kadar çıkabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Son derece çağdaş, etraf kurallarına uygun ve saygılı bir işletmecilik planlanıyor. İşletmede 800-1000 kişi direkt istihdam kelam konusu. Türkiye artık eskisi üzere değil, altın madenciliği işletmeciliğinde dünyaya örnek işletmelere sahip bir ülke. İnşallah burada en kısa müddette başta yöre halkına olmak üzere milletimize bu ekonomik rezervi katmanın sevincini birlikte yaşayacağız.”

Dönmez, daha sonra Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindekilerle alanda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/hedefimiz-5-yil-icerisinde-yillik-100-ton-altin-uretmek-2274034

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Işık Plastik halka arz oluyor


Işık Plastik’in halka arz süreci başlıyor. 21 - 22 Ocak 2021 tarihlerinde talep toplayacak Işık Plastik hisselerinin birincil halka arzı ...