Hazine Bakanlığı’ndan ‘vergi gelir payı’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kimi basın yayın organlarındaki haberlerin bilakis belediyelerin vergi gelir hisselerinden yapılan kesinti …

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kimi basın yayın organlarındaki haberlerin bilakis belediyelerin vergi gelir hisselerinden yapılan kesinti oranlarında rastgele bir artışın kelam konusu olmadığını bildirdi

Bakanlıktan yapılan açıklamada, birtakım basın yayın organlarında yer alan “Belediye hisselerinden yapılan kesinti oranlarının artırıldığı” tezlerine cevap verildi.

Belediyelerin vergi gelir hisselerinden yapılan kesinti oranlarında rastgele bir artışın kelam konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bazı Alacakların Yine Yapılandırılması Hakkında Kanun kapsamında borçlu belediyelerin borçlarını yapılandırması imkanı getirilmiştir. Kelam konusu kanunun 3’üncü unsurunun 3’üncü fıkrasının ‘e’ bendinde belediyelerin yapılandırma ve başka borçları için genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları hisselerden kesinti yapılabileceği karara bağlanmıştır. Bu kapsamda haber konusu olan Cumhurbaşkanı Kararı ile kelam konusu kanuna ahenk sağlanması hedeflenmekle birlikte belediyelerin borçlarına karşılık kesinti süreçlerini belirleyen 2010/238 sayılı Bakanlar Şurası Kararı’nın kesinti oranlarını düzenleyen unsurlarında rastgele bir değişiklik olmamaktadır. Belediyelerin borçları için daha evvel uygulanan kesinti oranları motamot uygulanmaya devam edilmektedir.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/hazine-bakanligi-ndan-vergi-gelir-payi-aciklamasi-2273165

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler