Havale Nedir, Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

Havale Nedir, Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

Havale Nedir?

Havale, aynı bankaya ait iki ayrı hesaptan birbirine yapılan para aktarma işlemidir. Bazı bankalarda şube kodu istenirken bazılarında sadece hesap numarası aracılığla hesaplar arasında havale işlemi ile para aktarımı yapılabilmektedir.

 

Farklı Bankalar Arası Para Tranferi ( EFT)

Ancak farklı bankaların müşterileri arasında yapılacak olan para transferleri havale işlemi ile yapılamaz. Farklı bankalar arasında EFT ile para transferi yapılabilir.

 

Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Önceden havale işlemi sadece bankalarda, bankamatiklerde yapılırken günümüzde internet ve mobil bankacılığı’n gelişmesiyle artık telefondan veya bankaların internet üzerinden yapılabilmektedir. Havale işlemi sırasında bir çok banka şube kodunu da isterken bir çok banka sadece kişinin veya kurumun banka hesabıyla işlem yapmaktadır. Havale işlemi sırasında para transferinin yapılacağı hesabın adına kayıtlı olduğu müşterinin adı soyadı, ünvanı istenmezken havale işlemi onaylanmadan gösterilir. Havale işlemi TR ile başlayan IBAN numarası ile de yapılabilir.

Kısacası havale işlemini yapabilmek için IBAN numarası veya hesap numarası yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı bankalarda şube kodunu bilmek gerekir. Bu bilgiler aracılığıyla bankanızın herhangi bir şubesinde, internet sitesi veya bankaların mobil uygulamaları aracılığıya havale yapılabilir.

 

Havale İşlemi Ücretli midir?

Havale işlemleri bazı bankalarda ücretlendirilirken, bazılarında ücretsiz yapılabilmektedir. Havale işlemleri ücretlendirmeleri bankadan bankaya 1-5 tl arasında değişemektedir. Kullandığınız bankanın size sunduğu hizmet kapsamında ücretli veya ücretsiz olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Gerekli bilgiler edinildikten sonra en yakınınızdaki banka şubesinden, bankanızın ATM’lerinden, bankanızın internet sitesinden, bankaların mobil şube ve uygulamalarından havale yapabilirsiniz.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler