Halka arzda 20 yılın en düzgün birinci çeyreği yaşandı

EY’nin “Global Halka Arz Trendleri 2021” raporunda, global likidite bolluğu ile halka arzda 20 yılın en verimli birinci çeyreği yaşandığı ve …

EY’nin “Global Halka Arz Trendleri 2021” raporunda, global likidite bolluğu ile halka arzda 20 yılın en verimli birinci çeyreği yaşandığı ve yılın birinci çeyreğinde halka arzlar yoluyla elde edilen gelirin 105,6 milyar dolar gerçekleştiği açıklandı

Kontrol ve danışmanlık şirketi EY’nin 2021 yılının birinci çeyreğine dair halka arz performansını gösteren raporunda, piyasadaki likiditenin global halka arz piyasasını canlandırdığı belirtildi.

Raporun ayrıntılarında, global halka arz sayısının ve hacminin son 20 yılın en yeterli performansını sergilediği kaydedildi. 2021’in birinci çeyreği ‘satın alma mutabakatları ve halka arz cephesinde hayli kuvvetli geçti. Teknolojideki ivmelenen büyüme ve fırsatçı süreçler, hem yeni hem de mevcut yatırımcıların bu furyaya katılmasına yardımcı oldu.

Sayılarla 2021 yılının birinci çeyreği nasıl geçti?

Kümülatif sayılar incelendiğinde; yılın birinci çeyreğinde halka arz eden 430 adet şirketin toplam büyüklüğü 105.6 milyar dolar düzeyinde oldu. 2021 yılının birinci çeyreğinde halka arz eden şirketlerin yüzde 25’i Avrupa, Ortadoğu, Hindistan ve Afrika bölgelerinden, yüzde 28’i Amerika’dan, kalan yüzde 47’si ise Asya-Pasifik bölgesinden geldi. Halka arzın büyüklükleri incelendiğinde, halka arzların yüzde 43’ü Amerika’da, yüzde 32’si Asya Pasifik bölgesinde, kalan yüzde 25’i ise Avrupa, Ortadoğu, Hindistan ve Afrika bölgelerinde gerçekleşti.

Amerika’daki halka arz aktivitesi yılın birinci çeyreğinde güçlü değerlemeler ve kuvvetli piyasa dinamiklerinde sürdü. Ülkedeki halka arz sayısı ve büyüklüğü yılın birinci çeyreğinde 20 yılın en uygun performansını sergiledi. Asya-Pasifik bölgesinde de Amerika’ya emsal bir tablo çizildi. Bölgedeki halka arz sayıları, global halka arzın yaklaşık yüzde 50’sine tekabül etti. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki halka arzlar ise, 2020 yılının tersine 2021 yılına hayli kuvvetli bir seyirle başladı.

Avrupa tarafında Brexit’in geride kalması, bölgedeki halka arz süreçlerinin canlanmasını tetikledi. 2021 yılının birinci çeyreğinde gerçekleşen en büyük halka arzlar Amsterdam, Frankfurt ve Londra’da gerçekleşti. Yatırımcılar nezdinde bir öteki düzgün haber ise, piyasaya çıkan Unicorn’ların olmasıydı. Ayrıyeten eski tarz halka arzların dışında direkt listeleme formundaki yeni tarz halka arzlarda piyasayı hareketlendirdi. Lakin halka arzlardaki bu patlamaya karşın, yatırımcı inancında düşüşler sürdü.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/halka-arzda-20-yilin-en-iyi-ilk-ceyregi-yasandi-2278638

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler