Gümrük bekleme müddetleri gerçek dalın belini büküyor

Pandemiyle yaşanan sert yavaşlamanın tesirini yitirmeye başlamasıyla dış ticaret aktivitesinde toparlanma emareleri gümrük bekleme müddetlerinin …

Pandemiyle yaşanan sert yavaşlamanın tesirini yitirmeye başlamasıyla dış ticaret aktivitesinde toparlanma emareleri gümrük bekleme müddetlerinin uzamasına da yol açtı. Türkiye’de gerçek dal uzayan gümrük müddetlerinin maliyetleri artırmasından şikayetçi

CEMRE PARILTI KARACA

Pandemiyle birlikte memleketler arası ticarette büyük yavaşlamanın akabinde canlanma başlayınca ortaya çıkan konteyner krizi ve artan navlun fiyatlarına, gümrük bekleme müddetleri de eklendi. Gerçek kesim temsilcileri artan gümrük süreçlerinde maliyetlerin sırf yüksek navlun fiyatlarından kaynaklanmadığını vurgulayarak gümrüklerdeki gecikme ve kiralama fiyatlarındaki artışa dikkat çekti.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Lideri Aydın Dinçer, navlun fiyatlarındaki artışın yanı sıra ihracatçıların konteyner bulamaması nedeniyle gümrük bekleme fiyatı ödemek zorunda kaldığını ve bu fiyatların maliyetleri çok yükselttiğini söyledi. Dinçer, “Pandemi devriyle birlikte konteynerlerin hem gidişinde hem de dönüşünde aksaklıklar yaşandı. Yaşanan aksaklıklar konteyner zahmetine sebep oldu. Lojistik şirketleri nakliyelerin gecikmesi ve yüklerin daha az materyalle sevkiyat yapılmasını mazeret ederek, yüksek fiyatlar talep ediyor. Ve fahiş fiyat artışına gidiyor fakat yaptıkları bu çok fiyat artışı ihracatçının belini büküyor. Fiyatların İki katına, üç katına çıktığı Hindistan, Çin ve ABD üzere çizgiler var. Tüm bu problemlerin maden dalına yansıması birkaç farklı boyutta oluyor. Rezervasyon yaptırılan gereçler, depolara ve limana gönderildiğinde rezervasyon iptal ediliyor. Bu türlü olunca da ihracatçımız limanda ve depoda ardiye fiyatlarıyla karşılaşıyor. Bir ay sonraya atılan yükleme vakitleri veriliyor. Hasebiyle navlun artışlarının yanı sıra konteynerin verilmemesi nedeniyle de maliyetler artıyor.” açıklamalarında bulundu.

Demuraj ve ardiye fiyatlarında da %50’ye yakın artış var

Demuraj (ithalatçı firmanın belirtilen hür müddet içerisinde onteyneri boç olarak nakliyeciye teslim edememesi durumunda oluşan masraf) ve ardiye fiyatlarının de arttığına dikkat çeken Dinçer, “Demoraj ve ardiye fiyatlarında da yüzde 50’ye varan bir artış kelam konusu. Pandemiyi ve sıkışıklığı mazeret ederek çok fiyatlamaların yapıldığını görüyoruz.” dedi.

Gümrükte bekleme müddetlerinin navlun ezasından daha büyük ve süratle çözülmesi gereken bir husus olduğuna dikkat çeken Grup Tezgahları Endüstrici ve İş İnsanları Derneği Lideri Fatih Varlık pandemi nedeniyle gemilerin ve konteynerlerin büyük kısmının Çin ve ABD’de demirlediğini belirtti.

Varlık “ABD ve Çin ortasında artan tıbbi materyal ticareti nedeniyle gemi ve konteynerler bu 2 ülke ortasında sıkışmış durumda. Konteyner ve gemi bulunup ihracat yapılsa bile, öteki ülkelerden yapılacak ihracat olmadığında gemi ve konteynerler gittiği ülkede demirlemek zorunda kaldığından önemli bir demuraj ve ardiye fiyatı oluşuyor. Son 1 yıla bakıldığında ortalama olarak, navlun fiyatlarında ithalatta 3 kat, ihracatta 2 kat artış gerçekleşti. Türkiye gümrüklerinde kontrole tabi tutulan konteyner ölçüsü son 1 yılda yüzde 9 artış gösterdi.” açıklamalarında bulundu.

“TSE gümrüklerde yeteri kadar işçi çalıştırmıyor”

Türk Standartları Enstitüsü’nün gümrüklerde yeteri kadar işçi çalıştırmadığından makinelerin gümrüklerde bekleme müddetlerine arttığına vurgu yapan Varlık, “Gümrük kontrolleri ülkemize kalitesiz eserin girmesini engelliyor lakin, TSE’nin işçi sayısının ve eser çeşitliliği doğrultusunda uzmanlık seviyesinin kâfi olmaması nedeniyle bekleme müddetleri çok uzuyor. Ayrıyeten, eser güvenliği kontrollerinde TSE işçisi başına düşen evrak sayısı 70 civarında, bu da işçi üzerinde ağır bir iş yükü oluşturuyor. Bu aksilikler doğrultusunda ortaya çıkan demuraj, ardiye ve navlun fiyatlarının toplamı malın pahasını geçebiliyor, üstelik ödenen bu bedeller devletin kasasına vergi olarak girmiyor, konteynerlerin sahibi olan yabancı armatörlere ödeniyor.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/gumruk-bekleme-sureleri-reel-sektorun-belini-bukuyor-2273668

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler