Güçlü Enerji sermaye artışıyla evvel TL borçları kapatacak

Kuvvetli Güç CEO’su Sinan Ak, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada bedelli sermaye artışıyla sağlıklı bir bilanço hedeflediklerini söyledi. Ak …

Kuvvetli Güç CEO’su Sinan Ak, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada bedelli sermaye artışıyla sağlıklı bir bilanço hedeflediklerini söyledi. Ak sermaye artışıyla gelen kaynakla birinci etapta kısa vadeli borçların kapatılacağını ve önceliğin faiz…

Son vakitlerde bedelli sermaye artışına yönelen şirketler ortasına Kuvvetli Güç de katılırken, şirket bedelli sermaye artışıyla sağlıklı bir bilanço hedefliyor.

Güçlü Enerji CEO’su Sinan Ak, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada şirketin yatırımlar ve sağlıklı bilanço için bedelli sermaye artışına yönlendiğini tabir etti. Ak sermaye artışıyla gelen kaynakla birinci etapta kısa vadeli borçların kapatılacağını söz etti ve burada önceliğin Türk Lirası borçlara verilebileceğine işaret etti.

Ak, jeotermal, dağıtım ve elektrikli sarj istasyonları alanlarında geçtiğimiz periyotta 5 milyar TL’lik yatırımlar yapıldığını, EPDK’nın dağıtım şirketleri için Aralık ayında açıkladığı beş yıllık yatırım planlarında şirketlerine düşen kısmın yaklaşık 3,5 milyar TL olduğunu söz etti. Önümüzdeki periyotta yenilenebilir güç takviye sistemlerinin da açıklanmasını beklediklerini belirten Ak, burada tarifelerin açıklanmasıyla birlikte tekrar yatırım yapacaklarını söyledi.

Ak, bilançoda borcun FAVÖK’e oranının 5,5 civarında olduğunu hatırlatırken bunun daha sağlıklı bir düzeye indirilmesi gerektiğini tabir etti ve burada amaçlarının 4’ler olduğunu belirtti.

Kuvvetli Güç Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, firmanın üç milyar TL olan kayıtlı sermaye tavanının 6 milyar TL’ye yükseltilmesi istikametinde karar alındığı belirtmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/zorlu-enerji-sermaye-artisiyla-once-tl-borclari-kapatacak-2273123

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler