GÜBRETAŞ’tan ilk çeyrekte 69,7 milyon lira net kar gösterdi

Gübretaş’tan yapılan açıklama göre 2020 yılının ilk çeyreğinde 69,7 milyon lira net kar elde ettiklerini dile getirdiler.

Salgın sürecinde Türkiye’de tarımsal üretimin sekteye uğramaması için gösterdikleri çalışmalarla, gübre teradiği noktasında tüm imkanları ile çalışan Gübretaş ilk çeyrekte tarihlerindeki satış miktarı rekoru kırdılar.

Gübretaş’ın yaptığı açıklamada, ilk çeyrek baz alındığında şirket tarihinin satış miktarını ve konsolide ciro rekorunu kırdılar.

Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, tarımsal üretimin kritik ayı olan ilkbahar sezonunun başlangıcı olan mart ayında koronavirüs salgının getirdiği zorlukları ve normale geçiş sürecinde hala tarım sektörü üzerinde etkilerinin devam ettiğini söyledi.

Salgının artması ile birlikte hızlıca hazırladıkları eylem planı ile hem şirket içinde hem de saha üzerinde tüm önlemleri aldıklarını dile getirdiler.

Yumaklı, sektördeki öncü rollerinin verdiği sorumluluk anlayışıyla o hafta kamuoyuna, sürdürülebilir gıda erişimi için tarımda verimliliği artıran en önemli girdilerden olan gübrenin tedarikinde herhangi bir darboğaz yaşanmayacağının sözünü verdiklerini anımsatarak, “GÜBRETAŞ’ın bu çabası ilk çeyrek göstergelerine de olumlu şekilde yansıdı. Tarımsal üretimdeki en hareketli dönemde çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü gübreyi temin için tüm operasyonel faaliyetlerimizi etkin şekilde sürdürerek, salgın başlangıcında verdiğimiz sözü yerine getirdik. İnanıyoruz ki bu yaz üretimde verimli hasatlar yapılarak, fedakar üreticilerimiz de zorlu günlerdeki gayretlerinin karşılığını fazlasıyla alırlar.” ifadelerini kullandı.

Gübretaş, geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl %8’lik bir büyüme yaşadığını da Yumaklı dile getirdi.

“Tarımsal üretimin önemine inandığımız için tüm imkanlarımızı seferber ederek çiftçilere desteğimizi sürdürdüğümüz bu zorlu dönemde rekor sonuçlar da elde ettik. İlk çeyrek bazında operasyonel yönden katı, sıvı, toz ürünler toplamında şirket tarihinin en yüksek satış sevkiyat miktarına ulaşırken, finansal yönden de ciro ve karlılıkta paydaşlarımızı memnun eden sonuçlar elde ettik. Bu kapsamda mart ayı sonu itibarıyla satış gelirlerinde önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 19’luk bir artış yakalayan GÜBRETAŞ, 1 milyar 732 milyon lira konsolide cirosuyla da dönemsel bazda şirket rekoruna ulaştı. Aynı zamanda 2019 ilk çeyreğine oranla yüzde 13 FAVÖK artışı sağlayan şirketimizin konsolide net dönem karı 126 milyon lira olurken, ana ortaklık payına düşen net karımız ise 69,7 milyon lira olarak gerçekleşti.”

Kaynak: AA

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler