GÜBRETAŞ ile Ziraat Bankası madende iş birliğine gidiyor

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) iştiraki GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ ile Ziraat Bankası ortasında, Söğüt Altın Madeni Projesi …

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) iştiraki GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ ile Ziraat Bankası ortasında, Söğüt Altın Madeni Projesi’ndeki altın kaynağının ülke iktisadına kazandırılması için iş birliği ve kredi kontratı yapıldı

Söğüt Altın Madeni Projesi’nin hazırlık safhasına ait iş birliği ve kredi kontratına imzalar, Tarım Kredi Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ İdare Konseyi Lideri Fahrettin Poyraz ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’ın katıldığı merasimle Tarım Kredi binasında atıldı.

Poyraz, merasimde yaptığı konuşmada, Söğüt Altın Madeni özelinde Ziraat Bankası ile sürdürülen iş birliğini daha ileriye taşıma noktasında bir protokol imzaladıklarını söyledi.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’nin Türk tarımının en kıymetli aktörleri ortasında yer aldığını belirten Poyraz, iki kuruluşun da tarımın finansmanı noktasında faal rol aldığına dikkati çekti.

Poyraz, şöyle konuştu:

“Bizim iş birliğimiz yalnızca tarım boyutuyla sonlu değil, gelişen Türkiye kaidelerinde farklı dallarda de fırsat buldukça ortak projeler geliştiriyoruz. Bugün, Tarım Kredi’nin en büyük iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın alt şirketi olarak kurulan GÜBRETAŞ Maden AŞ’nin Söğüt Altın Madeni Projesi’nin finansmanı ile ilgili toplandık. Bu sene kullanılmak üzere 135 milyon dolarlık bir limit tahsisi olmuştu. İnşallah biz başka tüm faaliyetlerimizde olduğu üzere bundan sonraki devirde de Söğüt Altın Madeni Alanı’nın işletilmesi, yatırımların yapılması noktasında finansman muhtaçlığını Ziraat Bankası öncülüğünde temin etmek için iş birliğine girmiş olacağız.”

“Yıllık yaklaşık 6-7 ton altın üretmeyi planlıyoruz”

Poyraz, kelam konusu altın madeninde 450 milyon dolarlık yatırım öngördükleri bilgisini vererek, “Akbaştepe ve Korudanlık olarak iki farklı cevher alanındaki çalışma alanlarında, inşallah süratli bir biçimde süreçleri tamamlayıp üretime geçtikten sonra, yıllık yaklaşık 6-7 ton civarında altın üretmeyi planlıyoruz. Şu anki sayılarla konuştuğumuzda, Türkiye’de üretilen yıllık toplam altın ölçüsünün yaklaşık yüzde 15’i civarında bir üretim ölçüsünden bahsediyoruz.” dedi.

Çakar da Ziraat Bankasının, üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata katkı sağlayacak bütün projelerde yer almak istediğini bildirdi.

Altın ithalatının Türkiye’de vakit zaman önemli manada yükseldiğine ve cari istikrara negatif yansıdığına dikkati çeken Çakar, bu projenin cari istikrara ve istihdama da olumlu katkı sağlayacağını lisana getirdi.

Çakar, “Bu proje altının çıkarılmasına ve işlenmesine yönelik bir proje. Biz, projenin tamamında yer almak üzere planlamalarımızı yaptık.” diye konuştu.

3,5 milyon ons altın kaynağı raporlandı

GÜBRETAŞ’a ilişkin alanda keşfedilen ve 2008 yılında işletilmek üzere özel bir şirkete devredilen maden, kelam konusu şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle iptal edilmişti. Hukuksal sürecin Aralık 2019’da tamamlanmasının akabinde sahanın her türlü hakkı GÜBRETAŞ ismine tescil edildi. Bu yılın mart ayında kelam konusu ruhsat alanı GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ’ye devredilmiş oldu. Maden alanında yapılan tetkikler sonucu 1 milyon 920 bin onsu rezerv olmak üzere toplamda 3,5 milyon ons altın kaynağı raporlanmış bulunuyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/gubretas-ile-ziraat-bankasi-madende-is-birligine-gidiyor-2278391

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler