GM: Çip krizi 1,5-2 milyar dolar ziyana neden olabilir

General Motors, dördüncü çeyrek finansallarını açıkladığı sunumunda çip krizinin şirketin kârını 1,5-2 milyar dolar civarında etkileyebileceğini …

General Motors, dördüncü çeyrek finansallarını açıkladığı sunumunda çip krizinin şirketin kârını 1,5-2 milyar dolar civarında etkileyebileceğini söyledi.

General Motors dördüncü çeyrek finansallarını açıkladığı sunumda, otomotiv bölümündeki çip ve yarı iletken krizinin, faiz ve vergiler öncesinde şirket kârına 1,5-2 milyar dolar ziyan verebileceğini söyledi.

Çip tedarik derdinin elektrikli araba operasyonundaki büyümeyi etkilemeyeceğini belirten General Motors, tedarik probleminin şirketler üzerinde kısa devirli bir tesiri olacağını belirtti.

General Motors, yarı iletken çip tedarikinde yaşanan global kasvet nedeniyle 3 tesisindeki üretim kesintisinin mart ayının ortalarına kadar uzayacağını bildirmişti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını periyodunda teknoloji dalında yarı iletken çiplere olan talebin artması, bu eserin global çaptaki tedarikine ait kahırları da beraberinde getirdi.

Araba üreticileri gereksinim duydukları yarı iletken çiplere erişmede meseleler yaşarken GM, global yarı iletken çip düşüncesi nedeniyle ABD’nin Kansas eyaletindeki Fairfax, Kanada’nın Ontario eyaletindeki CAMI ve Meksika’nın San Luis Potosi kentindeki tesislerinde üretim kesintisinin mart ayının ortalarına kadar uzayacağını duyurmuştu.

Öteki araba üreticileri de zahmette

Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler ve Volkswagen de yaptıkları açıklamalarda, tüm kesimin arz darboğazında olduğunu söylemiş ama tam olarak rakamsal bir tabir kullanmamışlardı.

Honda, Japonya’daki fabrikalarından birindeki otomobil üretimini 4 bin araç kadar azaltacaklarını belirtirken Nissan da Note hatchback modelinde bir üretim düzeltmesine gideceklerini söylemişti.

Araba üreticilerinin çip tedarik ıstırabı haberlerinden sonra, Samsung Elctronics, ABD’de üst seviye bir çip üretimi tesisi kurmak için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı düşündüğünü söylemişti. Yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi planlayan Samsung, Taiwan Semiconductor Manufacturing’i yakalamayı hedeflediğini belirtmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/gm-cip-krizi-1-5-2-milyar-dolar-zarara-neden-olabilir-2274380

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler