Global direkt yabancı yatırımlar 2020’de yüzde 42 azaldı

Global direkt yabancı yatırımlar 2020’de yüzde 42 azaldı Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), global direkt yabancı …

Global direkt yabancı yatırımlar 2020’de yüzde 42 azaldı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), global direkt yabancı yatırımların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik gerilemenin tesiriyle 2020’de bir evvelki yıla kıyasla yüzde 42 azalarak 859 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), 2020’ye ilişkin Global Yatırım Trendleri İzleme Raporunu yayınladı.

Raporda, 2019’da 1,5 trilyon dolar olarak kaydedilen global direkt yabancı yatırımların geçen yıl yüzde 42 azalarak 859 milyar dolara gerileyeceğinin iddia edildiği kaydedildi.

Kelam konusu yatırımların 2005’ten bu yana birinci kez 1 trilyon doların altında kalması dikkat çekerken, raporda, “Böylesine düşük bir yatırım düzeyi en son 1990’larda görüldü. Geçen yılki global direkt yatırımlar, global mali krizinin yaşandığı 2008-2009’daki yatırımların yüzde 30’dan fazla altında kaldı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda, kelam konusu yatırımların daha evvel 2021’de yüzde 5 ila yüzde 10 ortasında düşeceğinin iddia edildiği anımsatılarak, global iktisadın 2021’de toparlanacağına ait kestirimlere karşın Kovid-19 salgınının seyrine dair belirsizlik nedeniyle direkt yabancı yatırımların zayıf kalmasının beklendiği söz edildi.

– Yatırımlar en çok gelişmiş ülkelerde azaldı

Direkt yabancı yatırım akışındaki azalmanın en çok gelişmiş ülkelerde ağırlaştığına dikkat çekilen raporda, gelişmiş ülkelere olan direkt yabancı yatırımların geçen yıl yüzde 69 azalışla 229 milyar dolara gerilediği kaydedildi.

Raporda, Kuzey Amerika’daki direkt yabancı yatırım akışının ise yüzde 46 azalışla 166 milyar dolara geriledi, ABD’deki direkt yabancı yatırımların yüzde 49 azalarak 134 milyar dolara düştü. ABD’deki direkt yabancı yatırımlardaki azalışta, toptan ticaret, finansal hizmetler ve imalat dallarındaki yatırımların azalması tesirli oldu.

Avrupa’ya yönelik yatırımların da azaldığına işaret edilen raporda, bölgedeki direkt yabancı yatırım akışının 3’te 2 azalışla 4 milyar dolara gerilediği aktarıldı.

Raporda, İngiltere’deki direkt yabancı yatırımların ise sıfıra düştüğüne dikkat çekildi.

– Yatırımlardaki en büyük hisse gelişmekte olan ülkelerin

UNCTAD’ın raporunda, gelişmekte olan ekonomilere yönelik direkt yabancı yatırımların, geçen yıl yüzde 12 azalarak 616 milyar dolara gerilediği, buna karşın gelişmekte olan ülkelerin global direkt yabancı yatırımlardaki hissesinin yüzde 72’ye yükselerek rekor kırdığı kaydedildi.

Asya’daki gelişmekte olan ülkelerin 2020’de varsayımı 476 milyar dolarlık direkt yabancı yatırım çektiği belirtilen raporda, Çin’e olan yatırımların yüzde 4 artarak 163 milyar dolara yükseldiği bildirildi.

– Türkiye ve Hindistan dijital kesimlerde rekor sayıda yatırım çekiyor

Raporda, gelişmekte olan bir öteki kıymetli iktisat Hindistan’da ise 2020’de dijital kesimdeki yatırımlarla desteklenen direkt yatırımların yüzde 13 büyüme kaydettiği söz edildi.

Raporda ayrıyeten, Hindistan ve Türkiye’nin e-ticaret platformları, data sürece ve dijital ödeme hizmetleri dahil olmak üzere dijital kesimlerde rekor sayıda yatırım çektiği vurgulandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kuresel-dogrudan-yabanci-yatirimlar-2020-de-yuzde-42-azaldi-2273202

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler