Global borsalar ‘aşırı alım’ bölgesinde

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin paylarının tamamını kapsayan MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, Cuma gününü rekorla kapatarak arka arda …

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin paylarının tamamını kapsayan MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, Cuma gününü rekorla kapatarak arka arda dördüncü haftayı da karla geçti. 14 günlük görece güç endeksi göstergesine nazaran, global pay piyasaları…

 • 01

  Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin paylarının tamamını kapsayan MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, Cuma gününü rekorla kapatarak arka arda dördüncü haftayı da karla geçti. 14 günlük görece güç endeksi göstergesine nazaran, global pay piyasaları Ocak ayından sonra en fazla satın alınmış düzeyde bulunuyor.

  Pay piyasalarının fazla satın alınmış durumda olması, fiyat düzeylerinin son devirdeki eğilimlerle birlikte gerekenden fazla yükseldiğine işaret ediyor.

 • 02

  Global pay piyasalarında görülen bu çok alım durumunda ise gelişmekte olan piyasaların daha az bir hisseye sahip olduğu görülüyor. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nde Ocak ayında görülen düzeylere hala ulaşılamazken, görece güç endeksi göstergesi de ortalama civarında bir seyir izliyor.

 • 03

  MSCI Avrupa Endeksi Nisan ayının başından bu yana çok alım bölgesinde bulunurken, endekste yükseliş trendinin sürdüğü görülüyor.

 • 04

  ABD S&P500 endeksi de son iki haftadaki kararlı yükseliş eğilimiyle birlikte, görece güç endeksi göstergesinin çok alım bölgesinde bulunuyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kuresel-borsalar-asiri-alim-bolgesinde-2278715

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler