Global altyapı şirketleri Suudi Arabistan’dan ödeme alamıyor

Suudi Arabistan’ın altyapı projeleri için anlaştığı ABD merkezli Bechtel ve başka memleketler arası firmalara milyarlarca dolarlık ödemelerini …

Suudi Arabistan’ın altyapı projeleri için anlaştığı ABD merkezli Bechtel ve başka memleketler arası firmalara milyarlarca dolarlık ödemelerini yapmadığı belirtildi. Metro projesi nedeniyle Bechtel’e yaklaşık 1 milyar dolarlık borçlu olduğu tabir ediliyor

Mevzuya yakın 5 kaynak, Suudi Arabistan’ın altyapı projeleri için anlaştığı ABD merkezli Bechtel ve öteki milletlerarası firmalara milyarlarca dolarlık ödemelerini yapmadığını belirtti.

Kaynaklar, Suudi Arabistan’ın başşehrinde ulaşım sistemini düzenlemek hedefiyle yaptığı proje nedeniyle Bechtel’e yaklaşık 1 milyar dolar borçlu olduğunu söz ediyor.

ABD’nin yanı sıra projede yer alan Fransız, İspanyol ve İtalyan firmaların da milyarlarca dolar alacağı olduğu belirtiliyor.

Hususa yakın 3 kaynak pandemi nedeniyle inşaatlardaki gecikmeler ve maliyet artışıyla ödemelerin geciktiğini tabir etti.

Riyad’daki Amerika, Fransa ve İspanya büyükelçiliklerinin geçen sene Suudi hükümetine mektup yazarak mevzuyu diplomatik düzeye taşıdığı da lisana getirildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kuresel-altyapi-sirketleri-suudi-arabistandan-odeme-alamiyor-2277906

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler