Georgieva, G20’ye karbon fiyat tabanını belirlemeleri daveti yaptı

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, iklim değişikliğiyle çabada sağlam karbon fiyatlandırmasının gerekli olduğunu …

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, iklim değişikliğiyle çabada sağlam karbon fiyatlandırmasının gerekli olduğunu belirterek, G20 ülkelerine milletlerarası karbon fiyat tabanı belirleme daveti yaptı

ABD’nin mesken sahipliğinde 40 ülke önderinin katıldığı sanal İklim Doruğu’nda konuşan Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, IMF olarak iklim değişikliğine makroekonomik ve finansal istikrar ile büyüme ve istihdam hususlarındaki çalışmaların merkezi olarak baktıklarını söyledi.

Georgieva, iklim değişikliğinin iktisatların işleyişi için büyük risk oluşturduğunu, birebir vakitte ekonomiyi dönüştüren yatırımlar ve yeşil istihdam için de inanılmaz fırsatlar sunduğunu aktardı.

Yeni iklim iktisadına geçişi hızlandırmak için yapılması gerekenleri anlatan Georgieva, sağlam bir karbon fiyatlaması olması gerektiğini vurguladı.

Georgieva, karbon fiyatlamasının ivme kazandığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Artık birçok işletme, modellerinde gölge karbon fiyatı kullanıyor. 60’tan fazla fiyatlandırma planı uygulandı. Fakat ortalama global fiyat şu anda ton başına 2 dolar ve Paris Mutabakatı’nın gayeleri doğrultusunda emisyonları azaltmak için 2030 yılına kadar ton başına 75 dolara çıkması gerekiyor. Harekete geçme aciliyeti nedeniyle, G20 üzere büyük yayıcılar ortasında memleketler arası bir karbon fiyatı tabanı öneriyoruz.”

“Finansman akışını Paris Mutabakatı ile uyumlu hale getiriyoruz”

Dünya Bankası Lideri David Malpass da İklim Değişikliği Aksiyon Planı’nı yayımladıklarını belirterek, maksatlara ulaşmak için iklim finansmanını önceliklendireceklerini ve artıracaklarını anlattı.

Malpass, finansman akışını Paris Mutabakatı ile uyumlu hale getirdiklerini tabir ettFosil yakıt sübvansiyonlarını azaltmak için ülkelerle birlikte çalıştıklarını aktaran Malpass, kimi ülkelerin karbon üzerinden vergi uygulamak isteyeceğini ve öbür yerlerden vergileri düşürebileceğini kaydetti.

Malpass, tabiat temelli tahliller ve yenilenebilir güç kaynaklarının her birinin kilit bir rolü olduğunu vurgulayarak, bankanın planının kıymetli ögelerinden birinin, kömürden uygun fiyatlı ve sürdürülebilir güce geçişi desteklemek olduğunu lisana getirdi.

Orta gelirli ülkelerin ek takviyeye muhtaçlığı olacağına işaret eden Malpass, yeşil tahviller, mavi tahviller ve finansal yeniliklerin kıymetli bir rol oynadığını anlattı.

Malpass, “Amacımız, yeşil, güçlü ve kapsayıcı kalkınmaya yönelik en olumlu etkiyi yaratacak hallerde takviye sağlamak ve süratli aksiyonda bulunmaktır.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/georgieva-g20-ye-karbon-fiyat-tabanini-belirlemeleri-cagrisi-yapti-2279029

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler