Genç, Kadın ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanlar için İstihdam Teşviki Detayları

Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların İstihdam Teşviki

Ülkemizin büyük bir yarası olan kadınların ekonomiye katılımını artırmak için ortaya çıkarılan kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdam teşviki maddesi bakanlar kurulu kararı ile 2020’ye kadar uzatıldı. Kadınların ve gençlerin ekonomiye ek iş gücü oluşturması, yetenekleri sayesinde katma değer üretmelerini amaçlayarak ortaya çıkarılan madde ile yeni istihdam olanakları yaratmak amaçlanmaktadır.

Teşfikten Nasıl Faydalanılır?

İstihdam teşvikinden faydalanmak için gerekenler şunlardır. Bu alınacak olan personellerin;

31 aralık 2020 tarihine kadar işe alınmaları, reşit olmaları, bu iş öncesinde en az 6 ay kadar hiçbir işte çalışmamış yani işsiz statüsünde olmaları, sigorta bildirimlerinin sorunsuz olması, prim borcunun olmaması ve borçların düzenli ödenmiş olması, sigorta kurumuna borçsuz olması gerekmektedir.

Bu yasa maddesi kadınlara ayrıcalık tanımaktadır. Zira maddenin bir diğer kriteri genç olmak olsa da kadınların yaşları kaç olursa olsun iş veren kabul ettiği sürece istihdam teşviği desteği verilmektedir. Fakat erkekler için 29 üst yaş sınırı konulmuştur. Adayların İŞKUR’a kayıtlarını teşvik etmek amacı ile İŞKUR kayıtlı çalışma adaylarının teşvik süreleri de artırılmaktadır. Eğer başvuran kişinin İŞKUR kaydı var ise teşvik süresine 6 ay eklenmektedir.

İstihdam Teşvik Süresi Ne Kadardır?

Teşvik süreleri yaşa, cinsiyete ve diğer kriterlere göre değişiklik gösteriyor fakat okurlarımız için 3 farklı örnek hazırladık. Daha fazlası için işkurdan bilgi alabilirsiniz.

Örnek 1; Mesleki yeterlilik belgesi bulunan, İŞKUR kaydı olan 20 yaşındaki bir kadının istihdam teşviki alacağı süre 54 ay yani 4.5 senedir.

Örnek 2; Mesleki yeterlilik belg

Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların İstihdam Teşviki

esi bulunan, İŞKUR kaydı olmayan 20 yaşındaki bir erkeğin istihdam teşviki alacağı süre 48 aydır. İŞKUR kaydı bulunsa yine bir üst örnekteki gibi 54 aylık bir teşvik alacaktı.

Örnek 3; Mesleki yeterlilik belgesi olmayan 35 yaşındaki bir erkek eğer İŞKUR kaydı bulunuyorsa 6 ay kadar teşvik alabilecektir. Kaydı olmayan ve 29 yaş üzeri olan hiçbir erkek bu teşvikten faydalanamaz. Aynı örneğin kadın versiyonu ise 30 ay kadar destek alabilmektedir.

 

İstihdam Teşvikinden Faydalanma Süreleri

18 yaş ve üzeri kadın vatandaşlar için istihdam edildikleri işverenlere 24-54 ay,
18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12-54 ay,
29 yaş ve üzeri vatandaşları istihdam eden işverenlere 6-30 ay
Önemli! Kredi Notuna Göre Faiz Oranları ING Bank
destek verilmektedir. Aynı zamanda halen çalışmakta olmasına rağmen mesleki yeterlilik besgesi alanlar da 12 aya kadar bu istihdam teşviklerinden faydalanabilirler. Aralıklar arasında hangi teşvik süresine denk geldiğinizi öğrenmek için İŞKUR ile iletişime geçebilirsiniz. Destekten yararlanma süreleri kapsama giren sigortalı vatandaşın yaşına, mesleki yeterlilik belgesi olup olmadığına ve İŞKUR’da hangi kursları bitirdiğine göre değişebilmektedir.

Bu kriterlere göz attığımız zaman her vatandaşın ilgi alanındaki İŞKUR kurslarına gitmesi kısa ve orta vadede işine yaramaktadır. İşsiz kalınan durumlarda boş oturup iş ararken vakit kaybetmek yerine bu kurslardan bir tanesine bile gitmek ileride bizim faydamıza olabilmektedir. Kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdam teşviki maddesinde de görüldüğü üzere İŞKUR kurslarını bitiren kişiler, sadece işsizlik kaydı yaptıranların aldığı 6 ayın üzerine daha fazla da teşvik almaktadırlar.

Kadınların istihdamı ve ekonomiye kazandırılarak üretim ekonomisinin canlandırılması adına bu gelişmeleri çok olumlu buluyoruz. Ayrıca işverenin yükünün güçlü devlet politikaları ile onların sırtından alınması ile işveren çalışana aktaracağı kaynağı üretim süreçlerine aktarmaktadır. Bu sayede hem daha az borçlanarak hem de kendi öz kaynakları ile ilerleyen işletmeler ortaya çıkacaktır. İstihdam teşviki ile alakalı yorumlarınızı ve sorularınızı şimdi bize iletebilirsiniz.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
20 Shares:
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler