Gelişen ülke piyasaları için yükseliş beklentisi artıyor

Birtakım teknik göstergeler geri çekilme sinyali verse de gelişen ülke pay senedi piyasaları için yükseliş beklentileri artıyor ABD’den ek …

Birtakım teknik göstergeler geri çekilme sinyali verse de gelişen ülke pay senedi piyasaları için yükseliş beklentileri artıyor

ABD’den ek teşvik paketi ve FED’in güvercin tavrıyla gelişmekte olan ülke Borsaları bu hafta yeni rekorlar kırdı. Birtakım teknik göstergeler geri çekilme sinyali verse de ralli ivmelenerek sürüyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yıl başından bu yana yüzde 9’dan fazla yükseldi ve Mart ayında pandemi nedeniyle görülen taban düzeyden yüzde 88 yükseldi.

Goldman Sachs Group, UBS ve Wells Fargo da bu hafta gelişen ülke borsaları için olumlu görüşte olduklarını açıkladı.

Hong Kong’taki Robeco’da Yönetici olan Joshua Crabb “aşının geliştirilmesi, gevşek para siyaseti ve mali teşviklerle global büyümenin toparlanmasını ve gelişen ülke ekonomilerinin görece güzel performans göstermesini bekliyorum.” sözlerini kullandı. Uzman, ucuz değerlemeler, düzgün büyüme, güvercin Fed ve zayıf doların 2021’de gelişen piyasalar için destekleyici olacağını söz etti.

Gelişen ülke ETF’lerine geçen hafta bir yıldan fazla mühletin en yüksek girişi gerçekleşti. Bloomberg bilgilerine nazaran traderlar varlıklarını 3.56 milyar dolar artırdı. Böylelikle girişler 11. haftada da devam etti ve toplam varlıklar 332.1 milyar dolara ulaştı. En yüksek girişler Çin, Tayvan ve Güney Kore’ye gerçekleşti.

Goldman Sachs Stratejistleri bu haftaki bir raporlarında gelişen ülke pay senetlerinin yeni tarihi tepeleri görebileceğini belirtti. Banka, 12 aylık MSCI pay senedi endeksi kestirimini 1,375’ten 1,450’ye yükseltti.

Endeks dün 1,413.82 puan olmuştu.

Bu olumlu havaya karşın kimi ikaz sinyalleri de var. 14 günlük MSCI EM Pay Senedi izafî güç endeksi bugün 83’e yükseldi. Bu sayı, birtakım analistlerin yükselişin çok olduğuna işaret ettiği düşünülen 70 düzeyinin üzerinde bulunuyor ve yükseliş 17 gündür devam ediyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/gelisen-ulke-piyasalari-icin-yukselis-beklentisi-artiyor-2272984

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler