GameStop’ta süreç limiti hisseyi düşürdü

GameStop payı süreç sınırlamasıyla 5 gün sonra birinci sefer düştü. Yalnızca bir haftada yüzde 788 oranında yükselen payda yıl başından bu yana …

GameStop payı süreç sınırlamasıyla 5 gün sonra birinci sefer düştü. Yalnızca bir haftada yüzde 788 oranında yükselen payda yıl başından bu yana gözlenen paha artışı bir orta yüzde 2460’a kadar çıkarken, Perşembe kapanışı prestijiyle yüzde 928…

Global piyasalarda hem büyük hem de küçük yatırımcıların son günlerde en çok konuştuğu yatırım aracı ABD’li oyun, oyun konsolu ve elektronik eşya mağazası GameStop’un payı oldu. Yüklü açığa satış konumlarına rağmen, bir toplumsal medya platformundaki tüyolarla uçuşa geçen şirketin payları, süreç platformlarının alımları sonlandırma adımıyla dün düştü.

Pandemi devrinde satışları çok da âlâ gitmeyen GameStop, hedge fonların büyük ölçüde açığa satış durumuna sahip olduğu bir paydı. Üyelerin ilgi alanlarına nazaran çeşitli forumlara katılmasını sağlayan toplumsal medya sitesi Reddit’te yer alan ve 4 milyondan fazla üyesi olan Wall Street argümanları forumunda paylaşılan tüyolar sonucunda payda önemli alımlar gerçekleştirildi. Kimsenin beklemediği biçimde pay fiyatı tırmanışa geçerken, açığa satış konumundaki yatırımcılar paylarını geri almak zorunda kaldılar. Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın da Twitter üzerinden husus hakkında paylaşım yapmasının akabinde paydaki tırmanış güzelce sürat kazandı. Yalnızca bir haftada yüzde 788 oranında yükselen payda yıl başından bu yana gözlenen kıymet artışı bir orta yüzde 2 bin 460’a kadar çıkarken, Perşembe kapanışı prestijiyle yüzde 928 düzeyindeydi.

İlgili haberler

  • Robinhood 1 milyar dolar fonlama aldı
  • GameStop yangını Malezya’ya sıçradı
  • Ve Reddit yatırımcıları gümüşü keşfetti
  • Robinhood, Reddit’ten esinlenen çılgınlığa dur dedi
  • Beyaz Saray’dan Gamestop çılgınlığına müdahale sinyali

Platformlar süreksiz süreç limiti kararı aldı

Robinhood ve Interactive Brokers isimli yatırım platformları GameStop payında alım yapılmasını süreksiz olarak sonlandırma kararı aldı. Kararın akabinde GameStop payı 5 günlük yükselişin akabinde dünü %44 oranında kayıpla tamamladı ve şirketin piyasa kıymeti yaklaşık 11 milyar dolar eridi. Payda günlük kayıp bir orta %68’e ulaştı. Süreçler yüksek oynaklık nedeniyle tam 19 kere durdurulurken, cuma günü 197 milyon ile rekor düzeye ulaşan süreç hacmi yaklaşık 55 milyona geriledi.

Satışlar AMC, Blackberry, American Airlines, Express, Koss ve Nokia’ya uzanırken; Robinhood müşterileri platforma karşı dava açtı. Robinhood daha sonra yaptığı açıklamada, bugün prestijiyle kimi paylarda sonlu alımlar yapılmasına müsaade vereceğini duyurdu. Bunun üzerine GameStop payları vadeli süreçlerde yine yükselişe geçti.

Bloomberg’in haberine nazaran, Robinhood’un, bankalarla olan birtakım kredi limitlerini doldurduğu bilgisini aktardı. Kaynaklara nazaran şirket ortalarında JPMorgan Chase & Co. ve Goldman Sachs Group’un olduğu bankalardan yüz milyonlarca dolar kredi aldı.

“Bir küme insan büyük hayal kırıklığı yaşamaya hazırlanıyor”

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi de pay senedi piyasasındaki durumu pahalandırmak üzere bir oturum gerçekleştirme kararı aldı. Komite Lideri Sherrod Brown, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Wall Street’teki beşerler yalnızca kendileri ziyan gördüğünde kuralları önemsiyorlar. Amerikalı çalışanlar yıllardır Wall Street’in sisteminin bozuk olduğunu biliyorlar ve bunun bedelini onlar ödüyor. SEC ve Kongre’nin, iktisadın yalnızca Wall Street için değil, herkes için işlemesini sağlama vakti geldi” dedi.

Morgan Stanley CEO’su James Gorman yaşanan kaosu “bir küme insan büyük bir hayal kırıklığı yaşamaya hazırlanıyor” kelamlarıyla değerlendirirken; BlackRock İdare Konseyi Lider Yardımcısı Philipp Hildebrand yaşanan harikulâde durum için “mantıksız” ve “saçmalık” sözlerini kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/gamestop-ta-islem-limiti-hisseyi-dusurdu-2273685

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Çin Faz-1 gayesini tutturamadı


Çin 2020'de pandemi nedeniyle ABD ile ticaret amacını tutturamadı Çin, pandeminin ticarete verdiği hasar ve ABD Lideri Donald Trump hükümetiyle ...
Devamını Oku

Almanya ekonomisinde tarihi küçülme

Koronavirüs krizi nedeniyle Almanya ekonomisinde tarihi bir küçülme yaşandı. GSYİH, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre yüzde 10,1 küçüldü. Önceki yılın aynı dönemine göreyse küçülme yüzde 11,7.