Galeriden Senetle Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?

Galeriden Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

 

Bankalara kredi başvurusu her geçen gün hızla artmaktadır. Hal böyle olunca bankalarda kredi başvurularını değerlendirirken oldukça titiz bir çalışma yapıyor ve herkese rahatça kredi veremiyor. Kredi vermek için bir çok şart öne sunabiliyor. Son yıllara bakıldığında özelikle taşıt alma kredisine talep oldukça fazladır. Bu yüzden banklar oldukça titiz davranmaya başladı. Durum böyle olunca da halkımız bu defa alternatif olarak senetle taşıt almaya başladı. Ama senet oldukça titizlik ve karşılıklı güven gerektiren bir konu olduğundan yapmadan önce oldukça iyi araştırılması lazım.

 

Banka Kredilerine Alternatif Senet Olabilir mi?

Bankalara başvurduysanız ve dönüt size olumsuzsa bunun alternatifi olan senet işlemi için oldukça risklidir, işte tam bu yüzden bu işlemi yaparken tanıdığınız biriyle çalışmanızı öneririz. Araç için senet çekecek olan kişinin önce karşılıklı güvendiği biriyle çalışması daha sonrada senet işlemlerine oldukça hakim olması gerekiyor. Örneğin senettin nasıl doldurulduğunu ve senettin içerdiği bilgileri bilmesi gerekiyor. Tekrarlamakta fayda buluyoruz senet işlemlerini ayrıntılı bilmeden bu işlemle ilgili herhangi bir harekete geçmemenizde fayda var.

 

Peşinatsız Senetle Araba Almak

Peşinatsız senetle araba alacaksanız öncelikle yukarıdada belirtiğimiz gibi size güven aşılayan ve ilerde sorun yaşamayacağınız galericiyle çalışmanızı öneririz. Önce galeriye gider ve arabayı beğenirsiniz ve herhangi bir peşinat ödemek istemiyorsanız bu konuyu oturup galeri sahibiyle rahatlıkla konuşabilirsiniz ama bunu bankayla tartışamasınız. Ve şöyle bir gerçekte var ki vereceğiniz peşinat miktarını bankaya siz teklif edemezken galericiye bunu rahat bir şekilde teklif edip tartışmaya açık hale getirebilirsiniz. Ayrıca galericiyle belki herhangi bir peşinat ödemeden de arabayı alabilirsiniz. Bu satış işlemleri sizin adınıza galerici bankadan kredi çeker ve sizde bu ödemeyi aylık olarak galeri sahibine verirsiniz, ama maddi konuda problem yaşamayan satıcılar bankalarla uğraşmadan kendileri size kredi imkanı sunarlar.

Her ne kadar senetle galeriden araç almak mantıklı gelsede sonucu kötü sonuçlanabilir ve bir anda kendinizi borç içinde bulabilirsiniz. Diyelim ki galerici sizin adınıza bankadan kredi çekti bu hem bankanın aldığı faizi hemde, hemde %2 lik olan kredi faizini ekleme yapar ve bunu siz ödersiniz. İşte bunu içindir ki galericiler senetle araç satma işlemini tercih ediyorlar çünkü hem araçtan hede krediden kar ediyorlar. Galeri sahibi banka ve kendi faizi, araç bedeli derken ortaya bir senet çıkarır. Bu senet imzalandıktan sonra artık borçlu galerici değil siziniz. 270 TL olan noter ve 170 TL rehin parası olması yeterlidir. Ve noterle senet işlemler tamamlandıktan sonra artık aracın sahibi siziniz.

 

Senetle Araba Almanın Riski Var Mıdır?

Senetle araba alma riski var mıdır bu size kalmış bir durum diyebiliriz. Çünkü galericiler genelde tefeci mantığıyla işlem yaparlar işte bu durumun önüne geçmek için önceklikle galericiye deneyimli biriyle gitmeli daha sonra aracı beğenmelisiniz beğendiğiniz aracı daha sonra bir sanayiye götürüp muayne etmelisiniz. Aldığınız arabanın daha fazlasını daha sonra araç için harcamak istemesiniz bence bunun için muayne şart. Ve şu bir gerçek ki senetle alacağınız araç için çok fazla faizler ödemeye maruz kalabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise ödeme şekli ve planıdır yapabiliyorsanız her ay düzenli bir şekilde yapın ve her ay için ayrı ayrı senetler yapın. Mesela 12 aya taksitlendirdiyseniz 12 ayrı senet yapın ve her ay ödem yaptığınızda senedinizi alıp yok edin ve bütün borcunuz bitene kadar ertelemeden hepsini bitirin çünkü son bir senet bile kalsa ve siz ödemeyi geciktirirseniz bu size pahalıya mal olabilir. 1 ay bile kalıp ödeme yapmadıysanız sizden hem araç alınır hemde ödemiş olduğunuz 11 ayın parası boşa gitmiş olacaktır. Peki bu durumda senet ne kadar mantıklı yada ne kadar doğru sorusuna size vereceğimiz cevap şöyle olacaktır. eğer çok acil ihtiyacınız varsa ve ödemenizi düzenli yapacaksanız evet mantıklı olabilir aksi taktirde önermiyoruz.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
48 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
akbank_müsteri_hizmetleri_direk_bağlanma_2019
Devamını Oku

Akbank Banka Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma – 2020

Akbank iletişim kanalları dijital ve doğrudan iletişim olmak üzere farklı yöntemler üzerinden müşteri desteği sunar. Mobil ve dijital bankacılık anlayışı sayesinde firma tarafından hem web hem de mobil uygulamalar üzerinden de müşteri desteği sunulmaktadır. Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank, günün her saatinde 7 gün 24 saat müşteri iletişim merkezleri ve müşteri hizmetleri üzerinden yardım sunar.
tapu alım ve satım i̇şlemleri 2019
Devamını Oku

Tapu Alım ve Satım İşlemleri 2020

Table of Contents 1- Tapu Harcı ve Emlak Vergisi Ödemesini Kim Meydana getirecek NetleştirilmeliGeçmiş Yılların ve Satışın Yapıldığı Senenin Emlak Vergisi Ödemesini…