G20’nin global taban vergiler konusunda 2021 ortasına kadar muahedesi bekleniyor

G20 Periyot Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bakanlar ile merkez bankası liderlerinin verimli bir görüş alışverişinde bulunduğu ve bir …

G20 Periyot Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bakanlar ile merkez bankası liderlerinin verimli bir görüş alışverişinde bulunduğu ve bir dizi taahhüt üzerinde anlaştığı belirtildi

G20’nin global taban kurumlar vergisi konusunda 2021 ortasına kadar muahedeye varma konusunda kararlı olduğu belirtildi.

G20 ülkelerinin İktisat ve Maliye Bakanları ile Merkez Bankası Liderleri, G20 Devir Lideri İtalya’nın mesken sahipliğinde ikinci toplantılarını görüntü konferans metoduyla gerçekleştirdi.

Toplantıda global ekonomiyi, ekonomik toparlanmayı ilerletme ve daha sürdürülebilir bir büyümeyi teşvik etmekten savunmasız ülkelerin desteklenmesi ile vergilendirme hususlarındaki ilerlemeye kadar pek çok bahis ele alındı. G20 ülkeleri 2020’deki daralmadan sonra aşılama kampanyalarının başlaması ve devam eden siyasi takviye sayesinde görünümün güzelleştiğinde birleşirken toparlanmadaki belirsizlik riskine dikkati çekti.

G20 ülkelerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının uzun vakittir devam eden tesirleri karşısında insanların hayatlarını, işlerini ve gelirlerini korumak için gereken mühlet boyunca mevcut tüm siyaset araçlarını kullanma istekliliğini teyit ettiği kaydedildi.

Açıklamada, “G20, sıhhat sistemlerini güçlendirmeye ve Kovid-19 aşılarını adil, kolay erişilebilir, tesirli ve uygun fiyatlı hale getirmek konusunda kararlı kalmayı sürdürecektir.” tabiri yer aldı.

Üyelerin ayrıyeten iktisat ve sıhhat görünümündeki son değişiklikleri yansıtmak için G20 Aksiyon Planı’nın güncellenmesi konusunda da mutabık kaldığı belirtilen açıklamada, “Söz konusu güncelleme, global ekonomiyi bu krizden çıkarmak, mevcut global zorlukların üstesinden gelmek ve gelecekteki zorluklara karşı dayanıklılığı artırmak için bir dizi taahhüt içeriyor. Bu zorluklar ortasında, iklim değişikliğinin ele alınması ve etrafın korunmasının teşvik edilmesi giderek daha acil hale gelmiştir.” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada memleketler arası vergi sistemine yönelik iş birliğine devam etme isteği tekrar teyit edilirken bakan ve liderlerin 2021 ortasına kadar global taban kurumlar vergisi konusunda, üniversal ve fikir birliğine dayalı tahlillere ulaşmaya kararlı oldukları belirtildi.

Toplantının akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İtalya İktisat ve Maliye Bakanı Daniele Franco da “Kurumların ve çok uluslu şirketlerin minimum vergilendirilmesi konusunda G20’nin temmuzda bir muahedeye varması bekleniyor. Bunun Venedik’te yapılacak üçüncü toplantıda olmasını umuyoruz.” dedi.

G20 ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderlerinin 3. toplantısının 9-10 Temmuz’da Venedik’te yapılacağı bildirildi.

G20 İktisat ve Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri birinci toplantısını 26 Şubat’ta yapmış ve global zorluklar karşısında uyum gereksinimi olduğu görüşünde birleşmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/g20-nin-kuresel-asgari-vergiler-konusunda-2021-ortasina-kadar-anlasmasi-bekleniyor-2278083

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler