Fransa’dan sonra İspanya da büyüme beklentisini düşürüyor

İspanya hükümeti pandeminin berbatlaşması nedeniyle 2021 için büyüme iddialarını düşürecek İktisat Bakanı Nadia Calvino Bloomberg’e verdiği …

İspanya hükümeti pandeminin berbatlaşması nedeniyle 2021 için büyüme iddialarını düşürecek

İktisat Bakanı Nadia Calvino Bloomberg’e verdiği mülakatta koronavirüs hadiselerinin tekrar artmasıyla kimi bölgelerde kısıtlamalara gidildiğini, bu durumun birinci çeyrek büyümesini de baskılayacağını belirtti. Calvino “Bu nedenle bu sene için iddialarımızı aşağı istikametli revize edeceğiz” diye konuştu.

Calvino bu sene için daha evvel yüzde 7 civarında büyüme beklediklerini lakin artık daha düşük bir sayı olabileceğini söyledi. Calvino buna karşın Mart ayında ekonomik göstergelerin hükümet iddialarına paralel olarak güzelleşmeye başladığına dikkat çekerek “bütün göstergeler güzele gidiyor” dedi. Bakan ayrıyeten ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 70’inin aşılanmasının yaza kadar biteceğini lisana getirdi.

İspanya Merkez Bankası geçen ay baz senaryolarında 2021 yılı için büyüme kestiriminin yüzde 6 olduğunu açıklamıştı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni ulusal kapanma kararı alan Fransa da evvelki günlerde 2021 büyüme beklentisini yüzde 5’e çekmişti. Ülke 2020 yılında yüzde 8,1 daralma kaydetmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fransadan-sonra-ispanya-da-buyume-beklentisini-dusuruyor-2278122

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler