Fransa Ekonomisinde Tarihi Daralma

Fransa ekonomisi koronavirüs kısıtlamalarının etkisiyle diğer ülkelerle birlikte yılın ilk yarısında tarihi daralma yaşadı.

Fransa ekonomisi koronavirüs kısıtlamalarının imalat, turizm ve tüketici harcamalarını tüm Avrupa’da olumsuz etkilediği ikinci çeyrekte tüm zamanların en sert daralmasını kaydetti.

Insee tarafından Cuma günü yayınlanan verilere göre Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisinde GSYİH, ikinci çeyrekte yüzde 13.8 küçüldü. Tüketici harcamaları, ticaret ve yatırımlarda oldukça sert düşüşler gerçekleşti. Bununla birlikte ekonomistlerin küçülme beklentisi yüzde 15.2 ile gerçekleşen rakamın üzerindeydi.

Fransa Ekonomisinin %12 daralması bekleniyordu

Virüsün ekonomi üzerindeki etkilerinin daha geniş çaplı olması nedeniyle Euro Bölgesi’nde GSYİH’nin ikinci çeyrekte yüzde 12 daralması bekleniyor. Veri, büyük bir ihtimalle bölgenin en fazla etkilenen ülkelerinin Fransa, İtalya ve İspanya olduğunu doğrulayacak. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya söz konusu dönemde yüzde 10 daraldı.

Buna karşın şimdiden başlamış olan toparlanma Avrupa Merkez Bankası‘nın (AMB) teşviki ve aynı zamanda Avrupa Birliği’nin (AB) tarihi önemdeki mali anlaşması tarafından destekleniyor. Ancak tüm bölgedeki iş gücü kayıpları ve enfeksiyonların yeniden bir salgına dönüşmesi riski faaliyetlerde son dönemde yaşanan toparlanmanın sürdürülebilir olmayabileceğinin altını çiziyor.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete başlıkları

YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YER ADININ DEĞİŞTİRİLMESİNE DAİR KARAR –– Osmaniye İli Toprakkale İlçesine Bağlı Tüysüz Beldesinin Adının “Türkmen ...
Devamını Oku

Elektrik faturalarında yeni dönem

Yeşil Tarife kapsamında enerji temin eden tüketicilerin faturalarında, kullanılan enerjinin temiz kaynaklardan üretildiğini gösteren özel bir işaret yer alacak.
Devamını Oku

İsviçre Krizi daha rahat atlattı.

Kovid-19'un yarattığı krizi İsviçre Ekonomi Enstitüsü'nün verilerine göre Avrupa ülkelerine göre çok daha iyi bir oranda atlattığı görülüyor.