Ford Otosan salgın yılında kârı katladı

Ford Otosan’ın 2020 yılında kaydettiği satış sayıları analist beklentilerini aşarken, güçlü dördüncü çeyrek performansı da finansal sonuçlara …

Ford Otosan’ın 2020 yılında kaydettiği satış sayıları analist beklentilerini aşarken, güçlü dördüncü çeyrek performansı da finansal sonuçlara müspet yansıdı

Ford Otosan 4. çeyrekte yıllık bazda yaklaşık 3 kat büyümeyle 1,9 milyar TL net kâr açıkladı. Son çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirket yılı 4,2 milyar TL net kârla tamamladı. Böylece şirketin 2020 kârı yıllık yüzde 114 artış gösterdi.

Yılın son çeyreğinde satışlar yıllık yüzde 82 artışla 21 milyar TL olarak gerçekleşti. Analistlerin değerlendirmelerine nazaran yüksek büyümenin gerisinde yatan nedenler yurt içi piyasanın güçlü seyri, ihracat hacimlerindeki toparlanma ve TL’deki paha kaybı oldu.

Ford Otosan son çeyrekte yıllık 3,3 puan artışla yüzde 13,3 brüt kar marjı kaydetti. 4. çeyrekte FVAÖK 2,3 milyar TL olarak kaydedildi. Analistlerin beklentisi yaklaşık 1,9 milyar TL’lik FVAÖK kaydedilmesi istikametindeydi. Bu periyotta FVAÖK marjı da yıllık 2,4 puan artarak yüzde 11,1 olarak gerçekleşti.

Son çeyrekte ticari araç satışları %72 arttı

Sayılara nazaran yurt içi satış hacmi yaklaşık 40 bin adet olurken, bedel bazlı son çeyrekte yurt içi satışlar 6,9 milyar TL ile geçen yıla nazaran 2,5 kat artış gösterdi. 4. çeyrekte yurtiçi pazarda Courier ve Transit satışları tesirli oldu. İhracat gelirleri toplam satışların 69’unu oluştururken, adet bazında bu sayı yüzde 72 olarak gerçekleşti. Türkiye’de toplam ticari araç satışları son çeyrekte yüzde 51 büyürken Ford Otosan’ın ticari araç satışları ise bu çeyrekte yıllık yüzde 72 arttı.

İhracat hacimleri 96,5 bin adet olurken yıllık bazda yüzde 12 arttı. Euronun TL karşısında ortalamada kıymet kazanmasıyla birlikte ihracat satışları yıllık bazda yüzde 61 büyüyerek 14,5 milyar TL oldu.

Şirketin finansallarını pahalandıran analistler sayıların beklentilerin üzerinde gelmesinde yurt içi satışların tesirine dikkat çekti. Yapı Kredi Yatırım tahlilinde, “Satışlar beklentileri hafif aşarken 2,3 milyar TL olarak kaydedilen FVAÖK 1,9 milyar TL olan beklentileri aştı. Bizim iddiamızdan sapmanın yurt içi satışın beklentilerimizden düzgün gelmesi sonucunda brüt karlılığın varsayımımızı geçmesinden ve operasyonel maliyetlerdeki kısıntıların olumlu tesirlerinin beklentilerizin ötesinde olmasından kaynaklandığını görüyoruz.” sözleri yer aldı.

Garanti Yatırım da notunda şirketin 4. çeyrek finansal sonuçlarının beklentilerin üzerinde çok güçlü geldiğini belirtti.

2021 beklentilerini de açıkladı

2020 sonuçlarının akabinde şirket 2021 yılı beklentilerini de açıkladı.

Ford Otosan 2021 yılında ihracat artışı beklentisine paralel üretimde yüzde 19-25 ortasında artış olabileceğini öngördü. 2021 yılında toplam otomotiv pazarında 750-800 bin adet satış beklentisi paylaşan şirket kendi üretim hacmini 390-410 bin adettoplam ihracatını 325-335 bin aralığında bekliyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ford-otosan-salgin-yilinda-kri-katladi-2274443

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler