Fiziki altın kabulünde bankalara standart uygulama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), Bankaların Değerli Maden Alım Satımına Ait Metot ve Temeller Hakkında Yönetmelik’te yaptığı …

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), Bankaların Değerli Maden Alım Satımına Ait Metot ve Temeller Hakkında Yönetmelik’te yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte yapılan değişiklikler kapsamında, bankaların alım ve satımını yapabilecekleri değerli madenlere ait kısma yeni bir husus eklendi.

Eklenen hususa nazaran, bankalar, bankalar ismine değerli maden değerleme ve toplama hizmeti veren mutabakatlı kuyumcular ve değerli maden eksperleri tarafından banka müşterilerinin altın cinsinden mevduat, özel cari, katılma hesaplarına alacak kaydetmek üzere toplanan fiziki altınlar, minimum olarak milyem kıymetleri üzerinden kıymetlenecek.

Değerleme sürecine ait içeriğinde taban olarak değerlemeye bahis her bir kesimin ayırt edici ya da tanımlayıcı ibaresi, gram cinsinden yükü, ayarı, dönüşümünde kullanılan milyem kıymeti ve dönüşüm sonrası gram cinsinden tartısı ile tüm kesimlerin dönüşüm sonrası gram cinsinden toplam yükünün yer aldığı teslim tutanağı düzenlenecek.

Bu tutanağın bir örneği de müşteriye verilecek.

Milyem pahası, altın saflığının 1.000 üzerinden değerlendirmesi olarak açıklanıyor. Bu kıymetin hesaplanabilmesi için altından yapılan hususun içerisinde bulunan saf altın kütlesi, toplam kütleye bölünerek 1.000 ile çarpılıyor.

Ayar

Eser

Milyem

24 Ayar

Darphane Eserleri

0,995

24 Ayar

BİAŞ Listesinde Yer Alan Rafinerilerin Eserleri

0,995

24 Ayar

BİAŞ Listesinde Yer Almayan Rafinerilerin Eserleri

0,992

22 Ayar

Darphane Üretimi Ziynet

0,912

22 Ayar

22 Ayar Bilezik

0,910

22 Ayar

Türlü Hurda Altın

0,907

21 Ayar

Türlü Hurda Altın

0,855

18 Ayar

Türlü Hurda Altın

0,725

14 Ayar

Çeşitli Hurda Altın

0,555

8 Ayar

Çeşitli Hurda Altın

0,2975

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/bddk-den-bankalarin-topladiklari-fiziki-altinlarin-degerlemesine-iliskin-duzenleme-2274360

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Besin komitesi toplanıyor

Son günlerde bilhassa temel besin unsurlarındaki fiyat artışları üzerine harekete geçildi. Besin komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ...