Fitch: Yılın birinci çeyreğinde global petrol talebinde daralma olabilir

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, salgın nedeniyle bu yılın birinci çeyreğinde global petrol talebinde daralma …

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, salgın nedeniyle bu yılın birinci çeyreğinde global petrol talebinde daralma olabileceğini duyurdu

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yılın birinci çeyreğinde global petrol talebinde daralma olabileceğini duyurdu.

Fitch’ten yapılan açıklamada, 2021’in birinci çeyreğinde bilhassa salgınla çaba edebilmek için kısıtlamaların yine artırılması sonucu Avrupa ülkeleri dahil pek çok bölgede global petrol talebinde marjinal bir biçimde daralma olabileceği belirtildi.

Açıklamada, “Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin üretim siyasetleri ve salgının istikameti, bu yıl global petrol fiyatlarında itici güç olmaya devam edecek. Salgın nedeniyle talep her ne kadar düşük olsa da üretimin azaltılması, birçok ülkede aşılamaların başlamasının yatırımcı optimistliğini artırması nedeniyle petrol fiyatları Ekim 2020’den bu yana bariz bir biçimde yükseldi.” tabirleri kullanıldı.

Aşılama programları tam olarak aktif hale gelene kadar 2021 yılının birinci yarısına kadar petrol fiyatları üzerinde baskının devam edebileceği belirtilen açıklamada, Milletlerarası Güç Ajansı’nın (IEA) bu yılın birinci çeyreğinde günlük ortalama talebin 94,1 milyon varil düzeyinde olmasını beklediği kaydedildi.

Çin’de ekonomik toparlanmanın petrol talebini desteklediği aktarılan açıklamada, petrol talebi üzerindeki itici tesirin, nüfusun kritik değerdeki bölümünün aşılanmasının tamamlanmasına kadar görülmeyebileceği bildirildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fitch-yilin-ilk-ceyreginde-kuresel-petrol-talebinde-daralma-olabilir-2273098

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler