Fitch: Türkiye’de rezervlerin artması vakit alacak

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ilgili son değerlendirmesinde son periyotta atılan siyaset adımlarının olumlu olduğunu lakin …

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ilgili son değerlendirmesinde son periyotta atılan siyaset adımlarının olumlu olduğunu lakin rezervleri artırmanın vakit alacağını belirtti

Fitch, Türkiye’de siyaset kredibilitesini artırmak için son devirde müspet adımlar atıldığını lakin bu sürecin ve rezervlerin artırılmasının vakit alacağını belirtti. Kuruluş, dış finansman şartlarının hala zayıf olduğu ikazını yaptı.

Fitch Ratings Yöneticisi Douglas Winslow imzalı raporda, Türkiye’nin kredi not görünümünü negatife düşürdüğü Ağustos 2020’den bu yana daha ortodoks adımlarla sıkılaştırmanın dozunun arttığına ve yeni iktisat idaresinin kalıcı dezenflasyon vurgusu yaptığına işaret edildi.

Raporda bu siyaset değişikliğinin Türk Lirası’ndaki zayıflık, Döviz swapları hariç net rezervlerin 2020’de yaklaşık 70 milyar dolar azalmasıyla oluşan döviz baskısı, daha yüksek bir döviz mevduat oranı, cari açıkta büyüme ve yüksek enflasyonla ezildiği belirtildi.

Raporda şu değerlendirmeler yer aldı: TCMB’nin sonlu bağımsızlığı var ve hükümetin büyüme, enflasyon ve ödemeler istikrarında mevcut amaçları kredibiliteye sahip olmaktan uzak. Siyaset yapıcıların ekonomik büyümeyi desteklerken, iç ve dış dengesizlikleri nasıl azaltacakları meçhul. Fitch Türkiye’nin dış finansman şartlarında dengelenme öngörse de döviz rezervlerinde yakın vadede keskin bir artış beklemiyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fitch-turkiye-de-rezervlerin-artmasi-zaman-alacak-2273890

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler