Fitch: TCMB lider değişikliğiyle Türk bankaları için refinansman riski arttı

Fitch Rating, TCMB’de yaşanan lider değişikliğinin Türk bankaları için refinansman riskini artırdığını söyledi Fitch Rating, yayımladığı bir …

Fitch Rating, TCMB’de yaşanan lider değişikliğinin Türk bankaları için refinansman riskini artırdığını söyledi

Fitch Rating, yayımladığı bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığında yaşanan değişik sonrasında Türk bankaları için refinansman riskinin arttığını belirtti.

Bankaların kısa devir borçlarının arttığına dikkat çeken milletlerarası derecelendirme kuruluşu, 2020 yıl sonunda Türk bankalarının 2019’dan daha az dış borca sahip olduğunu ancak 2020’de kısa vadeli dış borç oranının 2019’a nazaran artış kaydettiğini söz etti.

Türk bankalarının 2021 yılında yabancı para borç servisi yükümlülüklerinin, piyasaların 12 ay büsbütün kapanması üzere uç bir durumda, 45-50 milyar dolar civarında olmasını bekleyen Fitch, 2020 yılında yerleşiklerin Türk bankalarındaki Döviz mevduatlarının yüzde 20 arttığını ve bunun bankalara dış borcu ödemede yardımcı olduğunu vurguladı.

“TCMB’deki değişiklik siyaset güvenilirliğini etkiledi”

Fitch, Türk Lirası’ndaki zayıflamanın ve enflasyonun devam etmesi halinde dolarizasyonun artabileceğine işaret ederken, inançta somut bir zayıflama ya da şirketlerde nakit darlığı yaşanmasının da döviz mevduatlarında azalmaya ya da istikrarsızlığa yol açabileceğine değindi.

Kasım ve Mart ayı ortasındaki ortodoks ve şeffaf siyasetlerin risk primlerini azalttığını, sermaye girişini artırdığını, refinansman risklerini azalttığını ve TL’ye kıymet kazandırdığının altını çizen kuruluş, TCMB başkanlığında yaşanan değişiklikle bir arada siyaset güvenilirliğini etkilediğini ve piyasadaki oynaklığı artırdığını belirtti.

“Döviz cinsinde ihraçlar yakın vadede azalabilir”

Fitch, bunun sonucu olarak da Türk bankaları için refinansman riskinin ve risk priminin yükseldiğini söylerken, Türk bankalarının döviz cinsinden borçlarının büyük bir kısmını oluşturan kısa vadeli borçların, piyasalardaki oynaklığa karşı, bankaları kırılgan hale getirdiğini vurguladı.

2021’in birinci çeyreğinde birtakım bankaların etkin olarak dış borçlanma ölçüsünü artırdığını belirten Fitch,dış borçlanma maliyetinin artmasıyla birlikte Türk bankalarının döviz cinsinden ihraçlarının yakın vadede azalmasını beklediklerini tabir etti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fitch-turk-bankalari-icin-refinansman-riski-artti-2278022

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler