Fitch: Global navlun fiyatları kısa vadede yüksek kalmaya devam edecek

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, global navlun fiyatlarının kısa vadede yüksek kalmaya devam edeceğini açıkladı …

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, global navlun fiyatlarının kısa vadede yüksek kalmaya devam edeceğini açıkladı

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, global navlun fiyatlarının kısa vadede yüksek kalmaya devam edeceğini, lakin uzun vadede tedarik zincirindeki aksaklıklar giderildiğinde ve daha fazla yeni gemi konuşlandırıldığında daha ölçülü hale geleceğini bildirdi.

Fitch’ten yapılan açıklamada, global konteyner nakliyatı şirketlerinin yüksek navlun fiyatlarından yararlandığı aktarıldı

Salgınla birlikte şahsî kollayıcı ekipman, mobilya ve bahçe ekipmanı üzere eserlerin ticaretindeki artış ile konteyner ve liman zahmetleri üzere tedarik zincirindeki operasyonel aksaklıklar ortasında uyumsuzluk yaşandığına işaret edilen açıklamada, konteyner nakliyatına yönelik talebin yüksek olduğu belirtildi.

Açıklamada, salgınla yönelik kısıtlamalar kaldırıldığında deniz ticareti ve navlun fiyatlarının bir müddet daha güçlü kalmasının beklendiği tabir edildi.

Global navlun fiyatlarının kısa vadede yüksek kalmaya devam edeceği vurgulanan açıklamada, lakin uzun vadede tedarik zincirindeki aksaklıklar giderildiğinde ve daha fazla yeni gemi konuşlandırıldığında daha ölçülü hale geleceği kaydedildi.

Açıklamada, yüksek nakliye fiyatlarının tedarik zinciri kesintilerinin ortadan kalkma suratına kıyasla genel mal talebindeki süratli toparlanmayla destekleneceği söz edildi.

Deniz yoluyla yapılan ticaretin “yeni normale” alışmasının daha uzun süreceği ve orta vadede operasyonel verimsizliklerle müsabakaya devam edeceği vurgulanan açıklamada, mevcut nakliye fiyatlarının sürdürülemez olduğu, liman tıkanıklığından kaynaklanan aksaklıklar ile konteyner derdi çözüldüğünde bu fiyatların de düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fitch-kuresel-navlun-fiyatlari-kisa-vadede-yuksek-kalmaya-devam-edecek-2278764

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler