Fitch: Gelişen ülkelerin not görünümü hala negatif

Fitch Ratings’in gelişen piyasalara ait değerlendirmesinde kredi notu görünümlerinin hala zorlayıcı olduğu belirtildi Kredi derecelendirme …

Fitch Ratings’in gelişen piyasalara ait değerlendirmesinde kredi notu görünümlerinin hala zorlayıcı olduğu belirtildi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in raporunda gelişen piyasalara ait değerlendirmeye yer verildi.

Kurumun raporunda 2021’de büyümeye dönüş, emtia fiyatlarındaki yükseliş, sermaye girişlerindeki artış ve zayıf doların gelişen piyasalar için 2020’den daha elverişli bir kredi ortamı manasına geldiği belirtildi. Bununla birlikte kurum, uygun fonlama şartlarının ani gerilim ve temerrüt ihtimalini önlemediği ihtarında bulundu.

Kovid-19 pandemisi dinamiklerinin, bunlara aşı dağıtımı da dahil, ve ekonomik tesirinin hala epey yüksek olduğunu belirten Fitch, pandeminin gerisinde miras olarak yüksek bütçe açıkları ve borç yükleri bıraktığı konusunda uyarıyor.

“Borcun GSYİH’ye oranı 2021 sonunda %64’e yükselecek”

Raporda şu tabirlere yer verildi: “Gelişen piyasalarda merkezi bütçe açığı medyanı 2019’da yüzde 2.8 iken 2020’de yüzde 7.7’ye yükseldi. Borç yükünün GSYİH’ye oranı yüzde 48’den yüzde 62’ye yükseldi. Biz, sıhhat durumu, toplumsal baskılar ve şimdi yeni başlayana toparlanmanın tesiriyle yalnızca kademeli bir mali konsolidasyon bekliyoruz. Bu nedenle borcun GSYİH’ye oranı 2021 sonunda yüzde 64’e yükselecek.”

Ayrıyeten raporda, işsizlik artışı, toplumsal indikatörlerdeki bozulma ve gelir eşitsizliğinin artmasının siyasi şoklar için uygun yer hazırladığı belirtildi.

Fitch’in değerlendirmesine nazaran 29 gelişen piyasa 2021 başı prestijiyle negatif görünüme sahip. 2019 sonunda yalnızca 13 olan bu sayı bu yıl muhtemelen daha fazla not indiriminin yolda olduğunu işaret ediyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fitch-gelisen-ulkelerin-not-gorunumu-hala-negatif-2272921

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler