Findeks Nedir? Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Bu yazımızda sizler için Findeks sisteminin detaylarını inceledik. Bütün bankaların kredi notu sistemini tutan ve bilgi ileten findeks’i sizlere bu içerikle sunduk.

Findeks Nedir?

 

Findeks, bankaların en büyük sorunu olan batık kredi sorununa çözüm olabilemek için bankaların kendileri tarafından oluşturulmuş ve geliştirilen özel bir sistemdir. Findeks kredi notunu bireysel ve kurumsal (ticari) müşterileri için kredili ürünlerin kullanımı ve ödeme performanslarına göre ortalama veren bir hesaplama yöntem ve yapısıdır. Findesk sistemi sayesinde bankalar büyük tutarlı kredi ürünlerini alan ve düzenli olarak ödeme yapan ve yapmayan kişileri veya borcunu ödemekte sorunlu olan müşteriler findeks sayesinde seçilebilektedir.  Findeks bu ssyede kredi başvuruları için onay ve reddetme kolaylığı sunaktadır.

 

Findeks ile Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Findeks internet sitesi aracılığı ile kredi notu sorgulayabilirsiniz. Findeks sistemi ücretli üyelik ile sorgulama izni vermekte. Bunun için önceden üyelik alıp sisteme giriş yapmış olmanız gerekir. Findeks.com adresinden üyeliğinizi oluşturup size uygun planı seçebilirsiniz. Sisteme üyeliğinizle giriş yaparak kredi notu ortalanızı öğrenebilirsiniz.

Not: Findeks kredi puanınız tüm bankalar tarafından kabul görmektedir.

 

Findeks Kredi Notu Aralığı ve Önemi

Kredi notu aralığı, kredi çekmek isteyen kişilerin durumunu gözönünde bulundurarak kredi için uygunluk seviyesini belirlemek için kullanılmakta olan tablodur. Kredi notunuza göre aşağıda yer alan tablo kredi için uygunluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

 

0 – 500: Kredi çekebilmeniz çok düşük ihtimaldir.
500-800: Kredi başvurularında riskli gruba girer ve ipotek yada kefil istenir.
1100 – 1400: Borçlarını zamanında ve düzenli ödeyen kişiler bu grupta yer alır.
1400 üzeri: Tüm bankalardan kolaylıkla kredi çekebilen kişilerdir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler