Findeks ile Kredi Notunu Etkilen Faktörler

Findeks ile Kredi Notunu Etkilen Faktörlerleri sizler için derledir. İstediğiniz zaman kredi çekebilmeniz ve findeks kredi notunuzun yükseltmeniz için altın değerinde öneriler listelediğimiz içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Hepimiz belli dönemlerde finansal olarak kötü durumlar yaşayabiliriz. Çeşitli istek ve ihtiyaçlarımız için genel itibariyle bu tür zamanlarda bankadan kredi çekerek süreci atlatabilir veya lehimize çevirebiliriz. Kredi çeşitleri; İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Taşıt Kredisi başta gelen kredi çeşitlerindendir. Bu tür zamanlarda kredi alabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bu da finansal işlemlerimizin tamamının dikkate alınması ile oluşturulan Findeks sistemi üzerinden kredi notu ortalaması punanının önemini ortaya koyuyor. Bu tür bir zamanda sorunsuz kredi çekebilmek için kredi notunu etkileyen faktörleri sizler için önem dereceleri ile beraber listeledik. Kredi notunu yükseltmek isteyenlerde bu listeyi dikkate alıp finansal durumlarını düzenlerse puanlarının yükselmesi olasıdır.

 

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödemeleri -> Etkileme Oranı: %30

Bireysel kredinizin başta olmak üzere ve kredi kartı borç ekstrenizin en az asgari ödeme ücretinin düzenli olarak ve zamanında yatırılmış olması Findeks Kredi Notunuzun yükselmesi için en önemli etkendir. Ödemelerin düzensiz ve gecikmeli olması güvensiz bir profil oluşturduğu için var olan puanınızı da düşürebilecek bir etkendir. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması ve eksik yapılması Findeks Kredi Notunuzu olumsuz yönde etkilenyen en önemli unsurdur. En çok dikkat edilmesi gerekn etken budur.

 

Borç Durumunuz -> Etkileme Oranı: %25

İyi keza kötü şekilde sonuçlanmış veya kapatılmış krediler, teminatlı veya teminatsız hali hazırda var olan borçlar ve limitler dikkate alınarak Findeds not sistemine etki etmektedir. Var olan finansal durumuzda etkilirdir. Her zaman planlı ve programlı bir şekilde ekonomik hayatımızı düzenlememiz çok önemlidir.

 

Yeni Kredi çekimleri -> Etkileme Oranı: %20

Yeni çekilmiş kredilerin henüz ödeme konusunda belli bir performansı oluşmadığı için yakın bi tarihte alınan krediler, sizin risk düzeyinizi yükselten bir etkendir. Yani daha ödemesine başlamadığınız veya yeni başladığınız krediler sizin risk durumunuzu tamamiyle ortaya koymadığı için riskli bir etken olarak görülebilmektedir. Bunun Findeks kredi notunuza etkisi ödeme performansınıza göre değişkenlik gösterebilir.

 

Kredi Kullanım Alışkanlığınız -> Etkileme Oranı: %15

Daha sık kredi kullanan ve kredi kartı kullananların ödeme performansının düzenli olması, ara ara kredi ve kredi kartı kullananlara göre daha önde ve Findeks Kredi Notunuzu artırmaktadır. Her bir finansal işleminiz gördüğünüz üzere notunuzu etkilemektedir.

 

Öneriler;

Kredinizi zamanında ödeyin.

Kredi kartınızın borçlarını zamandında ödeyin.

Finansal durumunuzu kredi ve kredi kartınızı gözönünde bulundurarak yapmak helinize bir davranıştır.

Mümkün mertebe ödemeyeceğiniz borçların altına girmeyin.

 

 

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler