Financial Times, Türkiye’nin “Afrika’ya dönüşü”nü yazdı

Financial Times gazetesinde, Türk yetkililerin Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünün akabinde Afrika’yı büyük ölçüde görmezden geldiği lakin bunun …

Financial Times gazetesinde, Türk yetkililerin Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünün akabinde Afrika’yı büyük ölçüde görmezden geldiği lakin bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la değiştiği ve Türkiye’nin Afrika’daki yumuşak gücünün Körfez…

Financial Times Gazetesi, “Erdoğan’ın Büyük Oyunu” yazı dizisi kapsamında Türkiye’nin Afrika’daki faaliyetlerine odaklanan bir araştırma yayınladı.

Afrika kanallarında yayınlanan Türk dizilerinin, Ankara’nın kıtada artan tesirinin küçük lakin çarpıcı bir işareti olduğuna dikkat çekilen yazıda, “Uzmanlar, (Türkiye’nin) yumuşak güç gayretlerinin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzere Körfez’deki rakiplerinin yanı sıra ABD, Fransa, Çin ve Rusya’nın tesirine karşı koymayı amaçladığını söylüyor.” tabiri kullanıldı.

Ticaret, yardım ve hatta dizilerin, kıta üzerindeki Türk tesirini pekiştirmede tesirli olduğu vurgulanan yazı dizisinin “Afrika’ya dönüş” başlığı altındaki kısmında şunlar kaydedildi:

“Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü sonrası yıllarda Türkiye, Afrika’yı büyük ölçüde görmezden geldi. Türk yöneticiler, Afrika yerine Avrupa’ya odaklanmayı tercih etti lakin son 15 yılda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kıta ile bağların canlanmasına öncülük etti. Türkiye, 2009 yılından bu yana Afrika’daki büyükelçilik sayısını 12’den 42’ye çıkardı. Erdoğan, 20’den fazla başşehre seyahatler düzenleyerek (Afrika’yı) sık sık ziyaret ediyor.”

– “Fransa’yı kızdırdı”

Erdoğan’ın geçen ekimde Türklerin ve Afrikalıların “kader ortağı” olduğunu söylediği anımsatılan yazıda, Türkiye’nin Afrika ile ticaret hacmini ikiye katlayarak 50 milyar dolara çıkarma gayesini ortaya koyduğu, bunun da AB ile Türkiye ortasındaki mevcut ticaretin üçte birine denk geldiği belirtildi.

Ankara’nın, Senegal’de olimpiyat havuzu, Somali’de en büyük askeri tesisi ve Cibuti’de büyük bir cami üzere Afrika’daki büyük altyapı mutabakatlarına ve kontratlarına odaklanmasının, kıtaya verdiği ekonomik ve jeopolitik kıymeti gösterdiği kaydedildi.

Türkiye’nin Kuzey Afrika’da Libya’daki Birleşmiş Milletler takviyeli idareye askeri dayanak sağladığına dikkat çekilen yazıda, “Bir yıl evvel tesirli bir Senegal sivil toplum kuruluşu tarafından yılın şahsı seçilen Erdoğan, Senegal’i ziyaret etti ve bu eski sömürge gücü Fransa’yı kızdırdı.” sözüne yer verildi.

– “Türkiye üçüncü bir seçenek sunuyor”

Yazıda, İspanya’daki Navarra Üniversitesinden Türk dış siyaseti uzmanı Michael Tanchum’un bu bahiste, “Eski Fransız sömürgesi Afrika ülkeleri, Fransa’ya alternatifler arıyor. Yeni bir Fransız sömürgesi yahut Çin sömürgesi olarak ticaret yapmak istemiyorlar. Türkiye üçüncü bir seçenek sunuyor.” tabirleri aktarıldı.

Türkiye’nin yollar inşa ettiği ve büyük bir askeri eğitim kampı kurduğu Somali’de de varlığını sürdürdüğü, ülkede hastaneler, okullar inşa ettiği ve öğrencilere burs verdiği belirtilen yazıda, “Öyle bir cömertlik gösterildi ki birtakım aileler, erkek bebeklerine Erdoğan ismini verdi.” değerlendirmesi yer aldı.

Yazıda, Afrikalı uzman Rashid Abdi’nin “Türkiye Somali’de açıkça büyük bir oyuncu lakin esasen Etiyopya’da çok değerli bir ticari oyuncu.” formundaki kelamlarına yer verildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/financial-times-turkiye-nin-afrika-ya-donusunu-yazdi-2272759

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler