“Fed’in faiz değişikliği için somut sayılara gereksinimi var”

Federal Reserve İdare Heyeti Üyesi Richard Clarida, Fed’in faiz oranlarında değişikliğe gitmeden evvel enflasyon ve işsizlik ile ilgili somut …

Federal Reserve İdare Heyeti Üyesi Richard Clarida, Fed’in faiz oranlarında değişikliğe gitmeden evvel enflasyon ve işsizlik ile ilgili somut datalara muhtaçlığı olduğunu söyledi

Federal Reserve İdare Şurası Üyesi Richard Clarida, siyaset yapıcıların faiz oranlarında değişikliğe gitmeden evvel enflasyon ve işsizlik ile ilgili somut sayılara gereksinimi olduğunu belirtti.

Bloomberg News’a verdiği bir röportajda, “Bu projeksiyon temelli bir süreç değil. Fed’in baktığı istihdam piyasasında ve fiyatlarda somut rakamlar” diyen Clarida, bu sürecin güçlü bir değişim olduğunu ve çıktı odaklı geliştiğini söyledi.

Amerikan Merkez Bankası Fed’in üyeleri geçen ay gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında yüklü tahvil alımlarını azaltmak için daha fazla vakte muhtaçlık duyduklarını belirtmişlerdi.

Fed’in 6-17 Mart tarihli FOMC toplantısı tutanaklarında, “Katılımcılar, Komite’nin azami istihdam ve fiyat istikrarı amaçlarının gerçekleşmesi istikametinde kayda bedel ek ilerleme sağlanmasının biraz daha vakit alacağını not ettiler” denilmişti.

Tutanaklarda, kimi iştirakçilerin, uzun vadeli maksatlara hakikat, varlık alımlarının suratında değişiklik yapmayı gerektirecek ölçüde bir ilerleme sağlanması durumunda, bunun bağlantısının çok evvelden yapılmış olması gerektiğini vurguladığı tabir edildi.

Fed’in iddialarına nazaran, enflasyonun bu sene yüzde 2,4’e çıkması beklenirken 2022 yılında Fed’in maksadı olan yüzde 2’ye gerileyecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fed-in-faiz-degisikligi-icin-somut-rakamlara-ihtiyaci-var-2278217

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Avrupa’da aşı savaşları

Oxford Üniversitesi ile birlikte aşı geliştiren İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca, AB'ye daha evvel belirlenen dozdan daha azını vereceğini ...