Fed yetkilisinden dikkat çeken tahvil çıkışı

ABD’de aşılamalar süratli bir halde devam ederken St Louis Fed Lideri James Bullard’dan tahvil alımlarıyla ilgili dikkat alımlı bir açıklama …

ABD’de aşılamalar süratli bir halde devam ederken St Louis Fed Lideri James Bullard’dan tahvil alımlarıyla ilgili dikkat alımlı bir açıklama geldi. Bullard, ABD’de aşılamanın yüzde 75’e ulaşmasının tahvil alımlarına yönelik tartışmaya imkan…

Gelişen piyasalar için 2013’te yaşananlar münasebetiyle kritik kıymette olan Fed tahvil alımlarıyla ilgili Fed yetkilisinden kritik bir açıklama geldi.

Bloomberg yayınında konuşan St Louis Fed Lideri James Bullard, ABD’de aşılama oranının yüzde 75’e ulaşması durumunda tahvil alımlarının tartışılmaya başlanabileceğini vurguladı. Bullard, ABD’de bu aşılama oranına ulaşılmasının salgının sonuna gelindiğini işaret edeceğini, bunun da Fed’in tahvil alım programını gözden geçirmesi için gerekli bir öge olduğunu belirtti.

Bullard Bloomberg röportajında, “Para siyasetinde değişiklik hakkında konuşmak için çok erken. Hala pandemi tünelinde olduğumuz için genişleyici para siyasetini sürdürmek istiyoruz. Lakin bu tünelin sonuna varırsak, bir sonraki kademede nereye gitmek istediğimizi değerlendirmeye başlayabiliriz” sözlerini kullandı.

Bloomberg’in data setine nazaran ABD’de birinci dozu alanların oranı yüzde 36’ya ulaşırken, iki doz aşılanan bireylerin toplam nüfusa oranı yüzde 22 oldu.

2013 yılında ABD’de tahvil alımlarının azaltılacağına yönelik yönlendirmeler sonrasında gelişen piyasalarda sert bir satış dalgası yaşanmış, Türkiye de bu dalgadan etkilenmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fed-yetkilisinden-dikkat-ceken-tahvil-cikisi-2278340

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler