Fed yetkilileri enflasyondan tasa duymuyor

ABD’de aşılamanın hızlanması, ekonomik göstergelere ait yükseliş ivmesi enflasyon görünümünü gündemde tutarken, Fed yetkililerinin son …

ABD’de aşılamanın hızlanması, ekonomik göstergelere ait yükseliş ivmesi enflasyon görünümünü gündemde tutarken, Fed yetkililerinin son açıklamaları Fed cephesinde enflasyonla ilgili kaygı olmadığına işaret etti

Fed Lideri Powell’ın son devirde piyasalarda artan kaygılara rağmen, enflasyonda kalıcı yükseliş riski görmediği istikametindeki beyanlarının akabinde birtakım Fed yetkililerinden de misal açıklamalar geldi.

Dallas Fed Lideri Robert Kaplan, ülkede enflasyonun yüzde 2,5’e çıkıp tekrar düşüşe geçeceğini öngördü. Bu kestirime nazaran Dallas Fed’in ABD’de 2021 büyümesini yaklaşık yüzde 6,5 olarak öngördüğünü belirten Kaplan, bu kestirimin gerçekleşmesi durumunda işsizlik oranının yıl sonunda yüzde 4’e gerileyeceğini belirtti.

Chicago Fed Lideri Charles Evans da belirli bir mühlet için yüzde 3 enflasyonun dahi kabul edilebileceğini kaydetti. Evans, enflasyondaki yükselişin kalıcı olup olmadığına dair bir fikir sahibi olmak için aylar geçmesi gerekeceğini tabir etti.

Fed Üyesi Lael Brainard da iktisadın açılmasıyla yaşanacak enflasyonist baskıların “geçici” olmasını beklediğini söyledi. Brainard, “Para siyasetimizin ileriye dönük yönlendirmesinin temeli görünüme değil sonuçlara dayanıyor” dedi.

Powell da çok yüksek enflasyon beklemediklerini açıklamıştı

Fed Lideri Jerome Powell, ulusal radyoya verdiği bir röportajda, yüzde 2 enflasyon amacına güçlü bir formda bağlı olduklarını belirtmişti.

Powell, “Öyle görünüyor ki oranlar aşılama ve nihayetinde büyüme hakkındaki haberlere cevap verdi. Yani daha yüksek büyüme, daha yüksek enflasyon, Kovid-19 salgınında düşük hadiseler. Aslında güzelleşen ekonomik görünüm hissi var.” sözlerini kullanmıştı

Powell, bunun tertipli bir süreç olduğunu belirterek, “Düzenli bir süreç olmasaydı ya da kaideler toparlanmamızı tehdit edecek kadar sıkılaşsaydı endişelenirdim.” biçiminde konuşmuştu.

Enflasyon kaygılarına ait bir soru üzerine ise Powell, çok yüksek enflasyon beklemediklerini, enflasyonla karşılaşılması halinde ise gerekli araçlarının olduğunu tabir etmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fed-yetkilileri-enflasyondan-endise-duymuyor-2278100

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Elektrikli arabada Apple muamması

Apple elektrikli otomobil üretmeye başlayacağını açıkladıktan sonra birçok farklı şirketin Apple'ın ortağı olacağı tarafında haberler çıkmıştı ...