Fed Tutanakları: Maksatlarda kayda bedel ilerleme sağlanması biraz vakit alacak

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), 16-17 Mart’ta düzenlenen toplantısına ait tutanakları yayımladı Federal Açık Piyasa Komitesinin …

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), 16-17 Mart’ta düzenlenen toplantısına ait tutanakları yayımladı

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC), 16-17 Mart’ta düzenlenen toplantısına ait tutanaklar yayımlandı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ilişkin tutanaklar, azamî istihdam ve fiyat istikrarı amaçlarında kayda bedel bir ilerleme sağlanmasının biraz vakit alacağını ve varlık alımlarının en azından mevcut süratte deva edeceğini ortaya koydu.

Siyaset faizinin yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutulduğu son toplantının tutanaklarında, son devirde ekonomik faaliyet ve istihdama ait göstergelerin tarafını üst çevirdiği kaydedildi.

İktisadın seyrinin aşılamalardaki ilerlemeler de dahil olmak üzere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının seyrine değerli ölçüde bağlı olacağı yinelenen tutanaklarda, devam eden halk sıhhati krizinin ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği, ekonomik görünüm için değerli riskler oluşturacağı tabir edildi.

Tutanaklarda, ekonomik toparlanmanın son vakitlerde hızlandığı ve salgın karşısında iktisadın direnç göstermeye devam ettiği aktarıldı.

Fed’in tutanaklarında, “Olumlu göstergelere ve güzelleşen halk sıhhati durumuna karşın iştirakçiler, iktisadın Komitenin uzun vadeli amaçlarından uzakta olduğunda ve salgının görünüm açısından değerli riskler oluşturmaya devam etmesiyle iktisadın önündeki yolun epeyce bilinmeyen kalmayı sürdürdüğünde mutabık kaldı.” tabirine yer verildi.

Mevcut siyaset duruşu ve yönlendirmesinin, ekonomik toparlanmayı daha fazla teşvik için uygun olduğuna işaret edilen tutanaklarda, kimi iştirakçilerin siyaset değişikliklerinin iddialardan çok öncelikle gözlemlenen sonuçlara dayanması gerektiğini belirttiği vurgulandı.

Tutanaklarda, genel finansal şartların destekleyici olduğu kaydedilerek Mart 2020’den bu yana gerçekleşecek varlık alımlarının finansal şartları kıymetli ölçüde rahatlattığı ve iktisada değerli takviye sağladığı aktarıldı.

Toplantı tutanaklarında, “Katılımcılar, Komitenin azamî istihdam ve fiyat istikrarı amaçlarında kayda bedel bir ilerleme sağlanmasının muhtemelen biraz vakit alacağını ve Komitenin sonuca dayalı rehberliğiyle dengeli olarak, varlık alımlarının o vakte kadar en azından mevcut süratte devam edeceğini belirtti.” tabiri yer aldı.

Kimi iştirakçilerin varlık alım suratındaki değişikliğe ait bağlantının değerini vurguladığına işaret edilen tutanaklarda, bu tıp irtibatların zamanlamasının iktisadın gelişimine ve Komitenin amaçlarına yönelik ilerleme suratına bağlı olacağı kaydedildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fed-tutanaklari-hedeflerde-kayda-deger-ilerleme-saglanmasi-biraz-zaman-alacak-2278090

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler