Fed Lideri Powell, ABD iktisadının dönüm noktasında olduğunu söyledi

Powell, CBS televizyonu tarafından düzenlenen “60 Dakika” programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri …

Powell, CBS televizyonu tarafından düzenlenen “60 Dakika” programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Amerikan iktisadının çok daha süratli büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini belirterek, iktisadın “dönüm noktasında” olduğunu tabir etti.

ABD iktisadının hala tehlike olup olmadığına dair bir soru üzerine Powell, “Şu anda gördüğümüz şey, sahiden dönüm noktasında görünen bir iktisat.” karşılığını verdi.

Powell, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yaygın aşılamanın, güçlü mali ve para siyaseti takviyesinin bunda tesirli olduğunu belirterek, iktisadın çok daha süratli büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini söz etti.

– “Asıl risk hastalığın tekrar yayılması”

Görünümün değerli ölçüde güzelleştiğine işaret eden Powell, “Şu anda ekonomimiz için asıl risk hastalığın tekrar yayılmasıdır.” dedi.

Powell, bu yılın ikinci yarısında çok güçlü bir büyüme beklediklerini tabir etti.

Alışılmadık bir toparlanma gördüklerini anlatan Powell, iktisadın birtakım kısımlarının büsbütün toparlandığını, seyahat, cümbüş üzere dalların ise şimdi pek iyileşemediğini lisana getirdi.

Powell, iktisadın korkulandan daha güzel performans gösterdiğini belirterek, toparlanma tamamlanana kadar ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini yineledi.

– “Bu yıl faiz oranlarında artış mümkün değil”

Enflasyona ait değerlendirmelerde de bulunan Powell, faiz oranlarını artırmadan evvel enflasyonun ortaya çıkmasını beklemeyi göze alabileceklerini aktardı.

Powell, vakit içinde ortalama yüzde 2 enflasyon maksatlarını anımsatarak, “Bunu sağladığımızda, faiz oranlarını o vakit artıracağız.” diye konuştu.

Faiz oranlarına ait bir soru üzerine Powell, “Bu yıl faiz oranlarında artış yapmamızın mümkün olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fed-baskani-powell-abd-ekonomisinin-donum-noktasinda-oldugunu-soyledi-2278263

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler