Fed, bu yıl bankaları işsizliğin 10’un üzerine çıktığı senaryoda test edecek

Fed, 2021 yılında bankaların tabi tutulacağı gerilim testlerinin varsayımlara dayanan senaryolarını yayımladı ABD Merkez Bankası (Fed), bu yıl …

Fed, 2021 yılında bankaların tabi tutulacağı gerilim testlerinin varsayımlara dayanan senaryolarını yayımladı

ABD Merkez Bankası (Fed), bu yıl yapılacak gerilim testlerinde bankaların, işsizliğin yüzde 10’un üzerine çıktığı, ekonomik büyümenin yüzde 4 azaldığı ve pay senedi fiyatlarının yüzde 55 düştüğü üzere aşağı taraflı senaryolara tabi tutulacağını açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada, bu yıl 19 büyük bankanın gerilim testine tabi tutulacağı belirtilerek, bu testlerin bilhassa belirsizlik periyoduna uygun olan varsayımsal durgunluklar sırasında büyük bankaların gücünün kıymetlendirilmesi için tasarlandığı aktarıldı.

Açıklamada, bu yılki senaryolarda, varsayımsal sakinliğin 2021’in birinci çeyreğinde başladığı ve ticari gayrimenkul ile kurumsal borç piyasalarında kıymetli gerilimle birlikte önemli bir global gerileme yaşandığı kaydedildi.

ABD’de işsizlik oranının önemli biçimde olumsuz senaryoda başlangıç noktasından 4 puan artarak 2022’nin 3’üncü çeyreğinde yüzde 10,75 ile doruğa ulaştığı belirtilen açıklamada, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) da 2020’nin 4’üncü çeyreğinden 2022’nin 3’üncü çeyreğine kadar yüzde 4 düştüğü, varlık fiyatlarında sert düşüşlerin yaşandığı ve pay senedi fiyatlarında yüzde 55’lik gerileme yaşandığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fed Lider Yardımcısı Randal Quarles, “Bankacılık dalı, geçen yıl ekonomik toparlanmaya kritik takviye sağladı. Belirsizliğin devam etmesine karşın bu gerilim testi halka bölümün dayanıklılığı hakkında ek bilgi verecektir.” tabirini kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fed-bu-yil-bankalari-issizligin-10-un-uzerine-ciktigi-senaryoda-test-edecek-2274580

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler