Fakirlerin gelirinin salgın öncesi düzeylere dönmesi 10 yıl sürebilir

Oxfam yayımladığı “Virüs Eşitsizliği” raporunda, en varlıklı 1.000 kişinin servetlerinin kriz öncesi düzeylere dönmesinin 9 ay sürdüğünü …

Oxfam yayımladığı “Virüs Eşitsizliği” raporunda, en varlıklı 1.000 kişinin servetlerinin kriz öncesi düzeylere dönmesinin 9 ay sürdüğünü belirtirken yoksulluk hududunda yaşayan beşerler için bunun 10 yıldan fazla sürebileceğini söyledi.

İngiltere merkezli memleketler arası yardım kuruluşu Oxfam, Dünya Ekonomik Forumu’nun dijital olarak gerçekleştirileceği “Davos Diyaloğu” toplantısı öncesinde, “Virüs Eşitsizliği” isimli raporunu yayımladı.

Oxfam, dünyadaki milyarderlerin toplam servetinin 2020’de salgın global olarak yayıldıktan sonra 3,9 trilyon dolar artarak 11,95 trilyon dolara ulaştığını kaydetti. Raporda en varlıklı 1.000 kişinin servetlerinin kriz öncesi düzeylere dönmesinin 9 ay sürdüğünü belirten kuruluş yoksulluk hududunda yaşayan beşerler için bunun 10 yıldan fazla sürebileceğini vurguladı.

Dünya Bankası’nın açıkladığı bilgilere atıfta bulunan Oxfam, salgın sonrasında 100 milyondan fazla insanın çok yoksullukla karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

Kuruluş, salgının başından bu yana en varlıklı 10 milyarderin servetindeki artışın, dünyadaki herkesi yoksulluktan kurtarabileceğinin ve tüm Kovid-19 aşılarının maliyetini karşılayabileceğinin altını çizdi.

Pandemi sürecinde ön sıralarda yer alan servis kesimi çalışanları faturalarını ödemekte zorlanırken, zenginler bu süreci lüks içinde yara almadan geçirdi. Oxfam International’ın CEO’su Gabriela Bucher

  • FT: Daha uygun bir kapitalizm mümkün mü?
  • Bill Gates ABD’nin en büyük toprak sahibi oldu
  • Elon Musk, Jeff Bezos’u geçerek dünyanın en güçlü bireyi oldu
  • Salgınla geçen 2020’de servetlerine servet kattılar

Oxfam’ın ekonomistler ortasında yaptığı ankete nazaran, ekonomistlerin yüzde 87’si ülkelerindeki gelir eşitsizliğinin arttığını düşünürken yüzde 56’sı koronavirüs salgınının cinsiyet eşitsizliğinde artışa yol açacağını düşünüyor. Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 67’si ise kendi hükümetlerinin artan eşitsizliği azaltmak için bir planları olmadığı kanaatinde.

Yüksek maaşlı bir portföy yöneticisinin mesleğe yeni başlayan bir hemşireden 1.400 kat daha fazla maaş aldığında değinen kurum, hemşirelerin yıllık 22 bin pound civarında kazandığını, portföy yöneticilerininse yıllık 31 milyon pound civarında olduğunu belirtiliyor.

Hamilelik, virüs korkusu, işsizlik, düşük maaşlar… Bazen aklımı kaybedecek üzere hissediyorum. Bangladeşli dokumacılık emekçisi Farida

Oxfam, dünyadaki insanların yarısının günlük 5,50 dolardan daha az bir fiyatla hayatta kalmaya çalıştıklarını söylerken 40 yıl boyunca en güçlü yüzde 1’lik bölümün en yoksul yüzde 50’lik kesitin gelirinin iki katından daha fazlasını elde ettiğini vurguluyor.

Eşitsizliğin şu anki bozuk ve sömürücü ekonomik sistemin eseri olduğunun altını çizen kurum, fakirleri sömüren beyaz patriarkal seçkinlerin büyük kârlarının bu sistemden ötürü oluştuğunun altını çiziyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/yoksullarin-gelirinin-salgin-oncesi-seviyelere-donmesi-10-yil-surebilir-2273277

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler