Faizsiz konuta 100 milyon TL sermaye kuralı geliyor

Faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Buna nazaran bu şirketlere 100 milyon TL’lik sermaye …

Faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Buna nazaran bu şirketlere 100 milyon TL’lik sermaye kaidesi öngörülüyor

Son devirde gündeme gelen faizsiz konut şirketlerine yönelik düzenlemelere ait ayrıntılar ortaya çıktı.

TBMM’ye verilen yasa teklifine nazaran bu şirketlere yönelik 100 milyon TL’lik sermaye kaidesi getiriliyor.

Teklifte tasarruf finansman şirketlerinin müşterilerinden fon toplaması nedeniyle 50 milyon TL sermaye istenen faktoringe nazaran daha yüksek bir ödenmiş sermaye meblağı öngörülüyor.

Teklifle ayrıyeten sermaye meblağının yine belirlenmesi için BDDK’ya da yetki veriliyor.

Teklifle, kelam konusu şirketlerin tasfiyeleri halinde o tarihe kadar topladıkları tasarrufların iade edilebilmesini teminat altına almak emeliyle, faaliyetleri karşılığında elde ettikleri gelirin belirli bir kısmı üzerinden tertipli olarak başka bir hesapta zarurî birikim yapmaları kuralı da getiriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, misyona geldikten sonra bakanlığının TBMM’deki bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorusu üzerine “Bununla ilgili BDDK Liderimizden hızla bir çalışma yapılıp, bu çalışmanın bakanlığımızla paylaşılmasını istedim. Şayet bu türlü bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, açıkçası biz adım atmak isteğindeyiz. Bu bahisle ilgili bir adım atmalıyız.” demişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/faizsiz-konuta-100-milyon-tl-sermaye-sarti-geliyor-2274473

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler