Fahiş fiyat savunmasında müddet azaltıldı

Fahiş fiyat artışı kontrollerinde minimum savunma müddeti 10 günden 7 güne düşürüldü. Kelam konusu müddet bir kereye mahsus 7 güne kadar …

Fahiş fiyat artışı kontrollerinde minimum savunma müddeti 10 günden 7 güne düşürüldü. Kelam konusu müddet bir kereye mahsus 7 güne kadar uzatılabilecek. Belirlenen müddetler içinde savunma yapılmaması Haksız Fiyat Kıymetlendirme Konseyi tarafından idari para…

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk kontrollerinde üretici, tedarikçi ve perakende işletmeye, kontrolün yapılmasından itibaren verilen 10 günlük savunma müddeti 7 güne düşürülürken, bu müddet bir keze mahsus 7 güne kadar uzatılabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurası Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarıyla ilgili kontrol ve incelemeler yapıp, yaptırabilecek. Bu kontrol ve incelemelere ait üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunması “gerektiği hallerde” alınacak.

Resen yahut şikayet üzerine yapılan kontrollerde Bakanlık, vilayet müdürlüğü yahut yetkili yönetim tarafından üretici, tedarikçi ve perakende işletmeye kontrolün yapıldığı günden başlamak üzere 7 günden az olmamak kaydıyla savunma mühleti verilebilecek ve bu müddet bir kereye mahsus 7 güne kadar uzatılabilecek. Daha evvel 10 günden az olmamak üzere savunma mühleti veriliyor ve bu mühlet bir kereye mahsus 10 güne kadar uzatılabiliyordu.

Belirlenen müddetler içinde savunma yapılmaması Konsey tarafından idari para cezası kararı alınmasına pürüz teşkil etmeyecek. Geçmişte, savunma yapılmaması durumu hariç olmak üzere üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunması alınmadan Konsey tarafından idari para cezası kararı alınamıyor ve uygulanamıyordu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/fahis-fiyat-savunmasinda-sure-azaltildi-2274106

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler