Facebook Türkiye’ye temsilci atıyor

Facebook, Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı. Facebook’tan yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen başka birtakım şirketler üzere, yeni …

Facebook, Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı. Facebook’tan yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen başka birtakım şirketler üzere, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir hukukî kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.”…

Facebook reklam yasağının uygulanmasına bir gün kala Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı.

Facebook’tan yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen başka kimi şirketler üzere, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir hukuksal kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.” tabirleri kullanıldı. Facebook’tan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

– Facebook olarak tabir özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu kıymetleri korumak ve savunmak için global çapta efor gösteriyoruz. Hakikaten Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle irtibatta kalmak, fikirlerini tabir etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

– Türkiye’de kısa mühlet evvel yine düzenlenen ve toplumsal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri birinci günden bu yana yakından takip ediyoruz. Maddeden etkilenen öbür kimi şirketler üzere, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir hükmî kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların söz özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı kıymetin tekrar altını çizmek isteriz.

– Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Hasebiyle, bu unsurlara uygun olmayacak bir halde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu prensiplerimizin yanı sıra Global Ağ Teşebbüsü (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun formda incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıyeten kısıtladığımız içeriklerin ayrıntılarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir biçimde paylaşmayı sürdüreceğiz.

– Türkiye’de yaşayan insanların tabir özgürlüğünün ve başka insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Reklam yasağı için verilen müddet 19 Ocak’ta dolacaktı

Kamuoyunda ‘’sosyal medya yasası’’ olarak bilinen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Kabahatlerle Gayret Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile Türkiye’de yeni bir toplumsal medya nizamına geçildi.

1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasa ile Türkiye’de günlük erişimi bir milyondan fazla olan toplumsal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bu temsilcinin bağlantı bilgilerine, basitçe görülebilecek ve direkt erişilebilecek biçimde internet sitesinde yer verilecek. Toplumsal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve irtibat bilgilerini Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’na (BTK) bildirecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zarurî olacak.

Temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlerin herbirine birinci etapta 10 milyon lira, ikinci adımda 30 milyon lira olmak üzere toplamda 40 milyon lira para cezası kesildi. Yasa çerçevesinde idari para cezası uygulaması kademesi sona ererken, sıra reklam yasağına geldi. Bu kapsamda temsilci atamamış olan şirketlere, 19 Ocak Salı günü prestijiyle reklam yasağı uygulamasının başlaması için tanınan müddetin dolduğu bildirilecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/facebook-turkiye-ye-temsilci-atiyor-2272766

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler