Ev Kredisi İçin Ekspertiz Nedir Ne İşe Yarar?

Kiradasınız ev almak istiyorsunuz ama ev alacak paranız mı yok, kira derdine son mu vermek istiyorsunuz,işte sizi kira derdinden kurtarıp konut almayı kolaylaştıran seçenek konut ekspertiz.

 

kk

Kendi evi olmayan kişilerin kendi olması için yeterli parası olmayan bireylerin sığındığı ve en büyük destekçileri olarak gördükleri bankalardır.Geçmişte faiz oranları düşükken kira öder gibi ev sahibi olabiliyorken günümüzde faiz oranlarını yükselmesiyle beraber maalesef kira öder gibi ev sahibi olunamıyor. Tabi ki  kira öder gibi ev sahibi olunamıyor diye ev almaktan vazgeçilmemeli.Bunun belli bir miktar birikmiş para ile konut kredisi kullanmak mümkün ve bu kullanılan kredi imkanı ile ev sahibi olmak mümkün.Evin değerinin belirlenmesini çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.Bunlardan birincisi konut kredi ekspertizi diğer seçenek ise aylık kira fiyatına bakılarak değerinin belirlenmesidir.

kkk

Konut Kredi Ekspertizi

Konut kredisinde ekspertiz işleminin yapılmasının amacı kredi kullanarak satın almak istenen konutun gerçek satış değerinin belirlenmesi için yapılan değer biçme işlemdir.Konut kredisi kullanmak isteyenlerin yapmaları gereken ilk iş bankalara gidip konut kredi başvuru formunu alıp doldurulup başvuru işlemini yapmalarıdır.Bu form doldurulduktan sonra gittiğiniz banka sizden alacağınız konut için başvurduğunuz konut kredisi için konut ekspertiz ücreti talep edecek ve bu ücret talebinden sonra almak istediğiniz konutu teftiş için bankadan bir heyet konutu incelemelerde bulunmak için konuta giderler.Buradaki amaç konut kredisi başvurusunda bulunan bireylerin konut değerinden daha fazla kredi almasına engel olmaktır.Günümüzde çoğu kişi konut kredi ekspertiz raporuna itiraz eder yada kabul etmez nedeni ise bunların konut değerinin çok daha altında değer vermek istemeleridir ve konut almak isteyenlerin itirazı ve kabul etmemelerinin nedeni ise bundan kaynaklanmaktadır.

Aylık Fiyatına Bakılarak Konut Değerinin Belirlenmesi

Aylık fiyatına bakılarak konut değerinin belirlenmesi en basit ve gerçekçi yöntemlerden biridir.Zaten o konutun ilerde edeceği fiyatının değerinin şimdiden sahibine kazanç kazandırmasıdır.Evin kira tutarının sahibine kazandırdığı parayı baz alırsak ilerleyen senelerde alınacak kira tutarını evin fiyatının belirlenmesinde etkili bir faktör olacaktır.Daha sade bir dille anlatırsak kira değeri yüksek olan ev için ev değeri yüksek, kira değeri düşük olan ev için ev değeri düşük denir.

Ev değeri neye göre belirlenir?

Satılacak olan evin Yaş, konum ve metrekare özelliklerine göre değerlendirilen bilirkişi raporudur. Kısaca evinizin piyasa ortamındaki değerini ifade etmektedir.

Lisanslı kişiler tarafından değerlendirilen sonuçlara konut eksperi adı da verilmektedir. Tarafsız bir değerlendirme ortamında bulunan eksperler, banka çalışanı olmayıp lisanslı ve sadece bu işi yapmak için ücret alırlar.

Ev değerinize göre bankalar %80’ine kadar kredi verebilir. Bu yüzden ekspertiz raporu çok önemlidir.

Gayrimenkulü Değerleme Kriterleri

Bir gayrimenkulün değeri belirlenirken dikkat edilmesi gereken etkenler; arsa değeri, yapım maliyeti, kiraya verilmesi halinde getirisi, aynı konumdaki konutların satış fiyatları olarak sıralanabilir. 

Eksperler değerleme yaparken, binanın inşaat malzemesinden bulunduğu konuma kadar birçok kriteri göz önünde bulundurur. Değerleme işlemi tahmine dayalıdır ve bu işlem için birçok yöntem vardır. Ancak uluslararası 3 temel değerleme esası bulunur diyebiliriz. Bunlar emsal karşılaştırma yaklaşımı, gelir indirgeme yaklaşımı ve maliyet yaklaşımıdır.

1) Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı

Benzer konutların piyasa değerleri dikkate alınarak değer takdirine dayanır. Eksper, benzer gayrimenkullerin konum, konfor, yaş gibi kriterlere göre emsalleriyle kıyaslayarak uyarlama yapar.

2) Gelir İndirgeme Yaklaşımı

Gayrimenkul için ödenen miktarın, kira geliri ve masraf durumu dikkate alınarak ne kadar sürede geri döneceğini hesaplamaya dayalıdır. Türkiye genelinde ev değerleri, aylık kira bedelinin ortalama 214 ay ile çarpılmasıyla hesaplanırken, İstanbul için bu 212 aydır.

3) Maliyet Yaklaşımı

Mülkün aynısının veya aynı yararda başka bir mülkün inşaat maliyeti göz önünde bulundurulur. Bu yöntem genellikle yeni binalarda ve benzerine sık rastlanmayan binalarda geçerlidir.

 1. Ev ekspertiz nedir?

  Ev ekspertiz veya konut değerleme olarak da anılan işlem, bir konutun değerinin takdir edilmesidir. Sadece değerin değil, teknik açıdan incelemelerin de yapıldığı bir işlemdir konut değerleme. Konut değerleme, Türkiye'de konut değerleme uzmanları veya gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılan bir işlemdir.

 2. Ekspertiz değeri ne demek?

  Ekspertiz, uzman tarafından gayrimenkule yönelik değerin ne olduğunun belirlenmesi çalışmasıdır. – Gayrimenkulun Fiziki Durumu : Betonarme, kagir, yığma, çelik karkas, ahşap vb. – Binanın inşaat değeri yukarıda anlatılanlar pozitif ise bir değer oluşur.

 3. Ev değeri neye göre belirlenir?

  Bir gayrimenkulün değeri belirlenirken dikkat edilmesi gereken etkenler; arsa değeri, yapım maliyeti, kiraya verilmesi halinde getirisi, aynı konumdaki konutların satış fiyatları olarak sıralanabilir. 

 4. Gayrimenkul Değerlemede Kullanılan özellikler

  – İnşaat durumu (evin yüzde kaçının tam olduğu)
  – Gayrimenkulün metrekaresi, yaşı
  – Gayrimenkulün bulunduğu konum (il, ilçe, semt vs. )
  – Gayrimenkulün inşaat kalitesi (kullanılan malzemeler, işçilik)
  – Gayrimenkulün çevre özellikleri (yakın olan önemli merkezler, ulaşım kolaylığı )
  – Gayrimenkulün kaçıncı deprem kuşağında yer aldığı ve binanın dayanıklılığı
  – Teknik özellikler (su, elektrik, doğalgaz, telefon gibi altyapı durumları, ısıtma sistemi, güvenlik durumu vs. )

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kredi Notum Kaç Olmalı? Kredi Değerlendirmesinde ki Etkili Faktörler

Kredi çekmek isteyen kişilerin aklındaki en büyük sorulardan bir tanesi olan kredi alabilmek için"Kredi Notum Kaç Olmalı" sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. Bunun yanında kredi notu dışında bankaların kredi vermek için önemli bulduğu diğer etkenleride bu yazımızda bulacaksınız.