Ev alırken nelere dikkat edilmeli

Ev kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler
Ev kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev alırken dikkat etmeniz gereken ayrıntıları, gerekenleri detaylı olarak sizler için açıkladık. Ev seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler ve konut kredisi başvurusunda dikkat edeceğiniz hususları sıraladık.

Ev Seçiminin Yapılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ev Bütçenizi Net Olarak Belirleyin

 Aklınıza Yatan Tüm Ev Seçeneklerini Ön Elemeden Geçirin

 Almak İstediğiniz Evde Aracı Olup Olmadığını Kontrol Edin

 Evin Krediye Uygunluk Şartlarını Araştırın

 İstenilen Fiyat ile Piyasa Değerini Kıyaslayın

 Evin Üzerinde İpotek veya Haciz Kaydı Olup Olmadığını Sorun

 Evin Boyası Yeni Yapıldıysa Rutubet Olup Olmadığına Dikkat Edin

 Ulaşım Seçeneklerini ve Sosyal Alanlara Yakınlığını Değerlendirin

 Apartman Düzeni ve Komşuluk İlişkilerini Araştırın

 Alınacak Evde Kiracı Varsa Kira Sözleşmesi Şartlarını Değerlendirin

Konut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Bankaların Kredi Seçeneklerini Karşılaştırın

 Ödeme Planınızı Kendi Bütçenize Göre Oluşturun

 Alınan Dosya ve Sigorta Masrafı Detaylarını Öğrenin

 Kredi Kartı, Otomatik Ödeme Talimatı Verme Gibi Yan Ürünleri Sorun

Tapu İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 Gerekli Evraklarınız Hazır Olarak Gidin

 Evi Tapuya Aldığınız Fiyat Üzerinden Beyan Edin

 Tapu Harcının Kim Tarafından Ödeneceğini Önden Konuşun


Ev seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ev bütçenizi belirleyin

Ev bütçenizi belirlemeniz sizi gereksiz zaman kaybından kurtaracaktır. Ayık gelirinize göre çekebileceğiniz krediyi tahmini olarak bilmeniz uzun sürecek bu ev arama sürecinde zamanınızdan kazandıracaktır.

Beğendiğiniz tüm evleri tekrar değerlendirin

Bir kez ev aldığınızda dönüşü zor olduğu için ev seçerken ince eleyip sık dokumak gerekiyor. İleride üzülmemek için size hızlı şekilde değerlendirebileceğiniz bir liste vereceğiz.

 1. Bulunduğu konum, 
 2. Fiyatı,
 3. Büyüklüğü,
 4. Bulunduğu katı,
 5. Ulaşım imkânları, 
 6. Satış işleminde emlakçının olup olmadığı,

Tabi ki sadece bunlarla kalmayıp daha fazla detayla değerlendirebilirsiniz. Böylece ev seçerken hangi detaylarına bakacağım diye uğraşmayıp listenizden kontrol edebilirsiniz.

Almak İstediğiniz Evde Aracı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Aldığınız evin değerine göre emlakçı %2 + KDV şeklinde hem alıcıdan hem satıcıdan komisyon talep etmektedir. Evin yarattığı finansal çöküm ile birlikte diğer masraflarda bütçenizi zorlayabilir.

Alacağınız evin krediye uygun olup olmadığına bakın

Temel olarak krediye uygun evin taşıması gereken özellikler: 

 1. Evin kat irtifakı veya mülkiyeti olmalı,
 2. Yeni yapılan bir konut ise çoğu banka için en az %80 oranında tamamlanmalı,
 3. Sonradan evin projesine aykırı değişiklik yapılmamış olmalı,
 4. Ev tapusunda niteliği “mesken” olarak geçmeli ve kullanılmalı,
 5. Evin tapusu hisseli ise tüm hissedarlar paylarının satışını yapmalı, 
 6. Alım yapılacak kişinin, anne, baba, kardeş ve kardeş çocukları olmaması gerekli.

Gereksiz yere kredi alamayacağınız bir eve bakmamanız sizi için daha iyi olacaktır. Yukarıdaki listeye uygun evlere baktığınız sürece en azından evinizin krediye uygun olup olmadığına bakabilirsiniz.

İstenilen Fiyat ile Piyasa Değerini Kıyaslayın

Evin fiyatını tam olarak belirlemek kolay bir işlem olmamakla birlikte, ekspertiz firmalarının da kullandığı “muadili ev” ve “kira fiyatlarına” göre ev değeri belirleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.  

Muadili ev yöntemi, aynı konum, metrekare ve katta yer alan bütün konutların fiyatlarının ortalaması alınarak yapılır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise muadili evin benzer bir konumda olmasıdır.

Kira bedeli yöntemi ise almak istediğiniz evin muadillerinin kira fiyatı ortalamasının 215 ile çarpılması sonucunda ev fiyatının bulunmasıdır. Bu işlemdeki 215 sayısı, son yıllarda yapılan hesaplamalarda kira yatırımının yaklaşık geri dönüşüm süresi olarak kabul edilir.

Evin Üzerinde İpotek veya Haciz Kaydı Olup Olmadığını Sorun

Alınmak istediğiniz evin üzerinden haciz kaydı olması durumunda, haciz kalkmadığı sürece kredili ya da kredisiz olarak hiçbir şekilde evin tapusunu almanız mümkün değil. Evin ipotekli olması durumda ise ipoteği kabul ettiğiniz sürece tapuyu üzerinize alabilirsiniz. Ancak banka ipoteği haricinde, şahıs veya kurum ipoteği olması durumunda konut kredisi kullanmazsınız.

Evin Boyası Yeni Yapıldıysa Rutubet Olup Olmadığına Dikkat Edin

Yeni konut alımlarında sıklıkla şikâyet edilen konuların başında evin rutubet alması gelir. Özellikle evin boyasının yeni yapılması durumunda evin rutubet alıp almadığını anlamak güç olmakla birlikte, ev dış yalıtımından incelenmesi durumunda fikir edinme şansınız mevcut. Eğer evin rutubet alma ihtimali varsa, bir uzmanın incelemesi faydalı olacaktır. Çünkü rutubet alan evin rutubetini kesmek, çoğu zaman fazlaca masraf yapmanıza neden olur.

Ulaşım Seçeneklerini ve Sosyal Alanlara Yakınlığını Değerlendirin

Ulaşım seçenekleri veya projelerine almak istediğiniz evin yakın olması, özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için yaşam kalitesini büyük oranda arttıran ve evin ileride değerlenmesindeki en önemli unsurların başında gelir. Ulaşım seçenekleri yanında, okul, hastane, park, vb. alanlara yakınlık ise eve artı değer katan ve zaman tasarrufu yapmanızı sağlayan ek değerlerdir. 

Apartman Düzeni ve Komşuluk İlişkilerini Araştırın

Apartmanın ortak alanlarının yönetiminin iyi yapılması ve komşuluk ilişkilerin düzenli olması, alınacak evde yaşam kalitesine arttırmak adına önemli bir etken olarak kabul edilir. Hatta bazı durumlarda ev satışı sadece komşuluk ilişkilerinin iyi olmamasından bile kaynaklanır. Bunun için eve karar vermeden önce apartman sakinleri ile konuşmanız faydası olur.


2- Konut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankaların Kredi Seçeneklerini Karşılaştırın

Herhangi bir bankaya başvurmadan önce bankaların kredi tekliflerini karşılaştırmanız ciddi kazançlar elde etmenizi sağlar. Örneğin 100 bin TL 10 yıl vade için toplam kredi maliyetinde en düşük ve en yüksek konut kredisi teklifi arasından ortalama %15’lik (yaklaşık 23 bin TL) bir fark bulunuyor. 

Öte yandan bu karşılaştırma işlemini faiz oranı üzerinden değil, kredi için katlanılan tüm masrafların faiz oranına dâhil edilerek hesaplandığı “kredi maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru bir karşılaştırma sonucu verir.

Bankaların Kredi Seçeneklerini Karşılaştırın

Herhangi bir bankaya başvurmadan önce bankaların kredi tekliflerini karşılaştırmanız ciddi kazançlar elde etmenizi sağlar. Örneğin 100 bin TL 10 yıl vade için toplam kredi maliyetinde en düşük ve en yüksek konut kredisi teklifi arasından ortalama %15’lik (yaklaşık 23 bin TL) bir fark bulunuyor. 

Öte yandan bu karşılaştırma işlemini faiz oranı üzerinden değil, kredi için katlanılan tüm masrafların faiz oranına dâhil edilerek hesaplandığı “kredi maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru bir karşılaştırma sonucu verir.


3- Tapu İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Gerekli Evraklarınız Hazır Olarak Gidin

 • Tüm alıcı ve satıcıların nüfus cüzdanı veya vekâletlerinin aslı,  
 • Tüm alıcı ve satıcıların vesikalık fotoğrafı (satıcılar 1, alıcılar 2 adet),
 • Zorunlu Deprem Sigortası,
 • Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınan rayiç bedel,
 • İlgili konutun tapu aslı (tapular çıkmadı ise istenmez), 
 • Kredi kullanılacaksa banka ipotek evrakları,

Evi Tapuya Aldığınız Fiyat Üzerinden Beyan Edin

Tapuya satışı bedelinin, gerçek bedelden düşük gösterilmesi alıcı ve satıcının çeşitli cezalara maruz kalmasına neden olabiliyor. Gelir İdaresi incelemesinin sonucunda beyanın eksik olduğunu tespit ederse, eksik beyan edilen tutarın harç bedellerini gecikme faizi ve tespit edilen harç tutarının %25’i oranın vergi ziyaı cezası kesilir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Vakıfbank Bayram Kredisi Kredi Başvuru Ekranı

VakıfBank 3 ay ödemesiz Bayram Kredisi veriyor. 0,89 Faiz oranları ile 60 aya kadar 7 farklı geri ödeme planı seçeneği sunan banka, başvurular internet üzerinden, SMS ile ve şubeler aracılığı ile alıyor. İşte Bayram Kredisine dair merak edilen tüm detaylar...
Emlak Kredi vergisi hesaplama
Devamını Oku

Emlak Vergisi Hesaplama

Hesaplamayı emlak türüne göre yapın, Verginizi mayıs ve kasım ayları sonuna kadar iki taksitte ödeyin, Konutun büyükşehir içi…
Devamını Oku

En Kolay Kredi Veren Bankalar

Table of Contents Şubeye gitmeden kolay kredi veren bankalarŞubeye gitmeden ne kadar kredi çekebilirim, ne kadar masraf öderim?Kredi…