Euro Bölgesi’nde ekonomik aktivite aşı iyimserliğiyle yükseldi

IHS Markit datalarına nazaran Euro Bölgesi’nda hizmet ve bileşik PMI endeksleri Mart ayında yükseldi Euro Bölgesi’nde şirketler aşılamaların …

IHS Markit datalarına nazaran Euro Bölgesi’nda hizmet ve bileşik PMI endeksleri Mart ayında yükseldi

Euro Bölgesi’nde şirketler aşılamaların koronavirüs krizini bitireceğine dair optimistlikle pandemi başladığından beri ikinci sefer geniş çaplı büyümeye döndü.

IHS Markit datalarına nazaran hizmet PMI endeksi Mart ayında Şubat’taki 45.7’den 49.6’ya yükseldi. Datalara nazaran Almanya, İtalya, İspanya ve İrlanda’da aktivite geçen ay artarken Fransa’da daralma durdu.

Euro Bölgesi bileşik PMI endeksi ise 48.8’den 53.2’ye çıktı.

IHS Markit Şef Ekonomisti Chris Williamson önümüzdeki aylarda aşının satışları destekleyeceği umuduyla şirketlerin büyüme beklentilerinin üç yılın en yüksek düzeyine çıktığını belirtti.

Euro Bölgesi aşılama suratında ABD ve İngiltere’nin gerisinde kaldı, birebir vakitte virüste üçüncü dalgayla uğraş ediyor. Karantinaların uzaması nedeniyle bölge iktisadının birinci çeyrekte daralması bekleniyor.

Goldman Sachs ekonomistleri bu yılın tamamında iktisadın yüzde 5.1 büyümesini bekliyor.

Avrupa Merkez Bankası İdare Şurası Üyesi Pierre Wunsch Bloomberg’e verdiği mülakatta iktisat için epeyce optimist olduğunu belirterek “sürdürülebilir toparlanma için gereken şartlar karşılandı, karantinalar sonrası şayet bunlar yetmezse daha fazlasını da yapacağız” halinde konuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/euro-bolgesinde-ekonomik-aktivite-asi-iyimserligiyle-yukseldi-2278042

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

SPK iki halka arzı onayladı

SPK, Biotrend Etraf ve Güç Yatırımları A.Ş. ve Çan2 Termik A.Ş. halka arzını onayladı Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), Biotrend Etraf ve Güç ...